Meistrikursus pianistidele. Janusz Olejniczak

06.02.2023 kell 11:00
C-405

JANUSZ OLEJNICZAK (Fryderyk Chopini nim. Varssavi Muusikaülikool, Poola)
6. veebruaril kell 11.00-13.00 ja 14.00-16.00 C-405

Poola pianist Janusz Olejniczaki (1952, Wrocław) loetakse üheks tänapäeva silmapaistvamaiks Chopini teoste interpreteerijaks ning nende esitajaks ajaloolistel pillidel (Érard, Pleyel). Võitnud 1970. aastal Fryderyk Chopini konkursi kõigi aegade noorima laureaadina, on ta edukalt osalenud ka teistel konkurssidel, sh Alfredo Caselli klaverikonkursi Napolis ning solistina üles astunud pea kõikjal Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Aasias ja Austraalias sellistes tuntud kontserdisaalides nagu Berliini Filharmoonia, Düsseldorfi Tonhalle, Pariisi Pleyeli saal, Amsterdami Concertgebouw,  Buenos Airese Colloni teater, Tokyo Suntory Hall, Washingtoni Lincolni keskus ja New Yorgi Carnegie Hall. Ta osaleb tihti rahvusvaheliste klaverikonkursside žüriide töös ning on andnud meistrikursusi Euroopas, Kanadas, Jaapanis ja Kolumbias.

Klaverimuusika kuldrepertuaarile lisaks armastab Olejniczak mängida ka Poola kaasaegsete heliloojate muusikat (Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar) ja kammermuusikat. Orkestrisolistina on ta teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Witold Rowicki, Stanisław Wisłocki, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tadeusz Strugała, Charles Dutoit, Andrzej Boreika, Grzegorz Nowak ja Jacek Kasprzyk ja Philippe Herreweghe. Lähem koostöö seob teda dirigent Frans Brüggensi  ja ChampsÉlysées orkestri ning Poola dirigent Marek Mośi ja tema Aukso kammerorkestriga. Ta on oodatud esineja rahvusvahelisel festivalil „Chopin ja tema Euroopa” („Chopin i jego Europa”) Varssavis, kus ta on sagedasti esinenud koos Martha Argerichi ja Maria João Piresega.

Janusz Olejniczak on salvestanud üle neljakümne plaadi, sh muusikat kahele maailmakuulsale filmile, Roman Polański „Pianistile” ja Andrzej Żuławski “La Note Bleue’le”.

Solistikarjäärile lisaks tegeleb Janusz Olejniczak ka pedagoogitööga olles 2015. aastast alates Varssavi Fryderyk Chopini nim. Muusikaülikooli õppejõud.

Oma pika ja viljaka tegevuse eest pälvis Janusz Olejniczak 2000. aastal Poola Taassünni ordeni ohvitseriristi, 2005. aastal Gloria Artise kuldmedali ning koguni kaheksal korral “Fryderyk” autasu.

Kursis toimub Poola Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeeriumi toetusel ning koostöös Poola Vabariigi Suursaatkonnaga Eestis.