DMITRI SITKOVETSKI (Venemaa/Suurbritannia)
www.dmitrysitkovetsky.com/
27. novembril kell 10.00-14.00 EMTA kammersaal (C-405)
Mitmel korral varem Eestis esinenud suurepärase viiulimängija Dmitri Sitkovetski muusikaline tegevus on hämmastavalt laiahaardeline ning mõjus – teda tuntakse fantastilise viiuldaja, dirigendi, kammermuusiku, arranžeerija, pedagoogi ja festivalide direktorina. Sitkovetski muljetavaldavat mängu on nautinud Salzburgi, Luzerne’i, Edinburghi, Verbier’, Istanbuli, Newporti jt festivalide publik, tema koostööpartneriteks on olnud Berliini, New Yorgi ja Los Angelese filharmoonikud, Leipzigi Gewandhaus-orkester, Amsterdami Concertgebouw, Sapporo Sümfooniaorkester jpt. Sitkovetski on mänginud selliste nimekate dirigentide juhatusel nagu Claudio Abbado, Mariss Jansons, Mstislav Rostropovitš, Kurt Masur, Vladimir Aškenazi, Paavo Berglund, Yehudi Menuhin, Sir Neville Marriner jpt. Samuti on ta ise juhatanud enamikku maailma mainekamatest orkestritest, sh Academy of St Martin in the Fields, Dallase, San Francisco ja Šanghai sümfooniaorkestrid, Londoni Filharmooniaorkester ning Pariisi Kammerorkester. 1990. aastal asutas ta Euroopa parimaid keelpillimängijaid kokku toova orkestri NES (New European Strings Chamber Orchestra). Sitkovetski on teinud transkriptsioone Haydni, Beethoveni, Brahmsi, Tšaikovski, Šostakovitši jt heliloojate teostest, kuulsaimaks tööks peetakse seadet Bachi Goldbergi variatsioonidest. Ta esitab tihti ka kaasaegset muusikat (Penderecki, Pärt, Schnittke, Dutilleux) ning on olnud John Caskeni ja Krzystof Meyeri viiulikontsertide esmaettekandja. Sitkovetski diskograafiasse kuulub üle 40 salvestise, peegeldades viiuldaja äärmiselt mitmekülgset repertuaari. Viimaste plaatide seas on koos pianist Lukas Geniušasega valminud CD „Hommage to Kreisler & Rachmaninoff“ (Melodia, 2019).
Nõutud pedagoogina on Sitkovetski andnud meistrikursusi paljudes muusikakõrgkoolides Austrias, Saksamaal, Šveitsis, Suurbritannias, Venemaal, USAs, Jaapanis ja Hong Kongis. Lisaks osaleb ta aktiivse žüriiliikmena mainekatel konkurssidel üle maailma, sh Indianapolise rahvusvaheline konkurss (2018), Montréali I rahvusvaheline konkurss (2019), XVI rahvusvaheline Tšaikovski konkurss (2019) ja Enescu nim konkurss (2020). Samuti on ta esinenud populaarses sarjas TEDx Talk (2017), juhtinud Medici TV intervjuusarja „It Ain’t Necessarily So“ ning avaldanud raamatu „Dmitri Sitkovetski: Dialoogid“.
Dmitri Sitkovetski sündis 1954. aastal Bakuus muusikute peres: isa Julian Sitkovetski oli viiuldaja ning ema Bella Davidovitš maailmakuulus pianist. Sitkovetski õppis Moskva Konservatooriumis prof Igor Bezrodnõi juures ning pärast emigreerumist 1977. aastal jätkas õpinguid kuulsas New Yorgi Juillardi koolis. 1987. aastast resideerib ta Londonis. Sitkovetski mängib Antonio Stradivari viiulil.