Meistrikursus viiuldajaile. Florian Donderer

10.05.2024 kell 10:00
D-511

FLORIAN DONDERER (Signum Quartet, Saksamaa)
10. mail kell 10.00-14.00 D-511

Oma põlvkonna ühe huvitavamaima viiuldajana on Florian Donderer hinnatud eelkõige oma mängu erakordse ilu, hingematva tehnika ja šokeeriva intensiivsuse tõttu. Mitmekülgse artistina, kes tunneb end võrdselt hästi nii kammermuusiku, solisti, kontsertmeistri kui dirigendi rollis, on ta nõutud partner paljude tunnustatud dirigentide ja muusikute hulgas nagu Paavo Järvi, Viktoria Mullova, Elisabeth Leonskaja, Steven Isserlis, Alexander Lonquich, Matthias Goerne, Tanja Tetzlaff ja Christian Tetzlaff.

Donderer on ka eksperimentaalse lähenemise poolest tuntud Signum-kvarteti kontsertmeister. Kvartett esineb regulaarselt sellistes rahvusvahelistelt tunnustatud kontserdisaalides nagu Londoni Wigmore Hall, Amsterdami Concertgebouw, Pariisi Filharmoonia, Viini Konzerthaus, Kölni Filharmoonia ja Hamburgi Elbphilharmonie. Nende debüüdist 2023. aastal New Yorgi Carnegie Hallis kujunes ajakirjanduse sõnul üks hooaja tipphetki.

Donderer on tuntud ka dirigeeriva kontsertmeistrina. Ta oli pikka aega maailma ühe juhtiva kammerorkestri, Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni kontsertmeister ning tal oli oluline roll selle orkestri erilise tunnusjoone – ilma dirigendita mängu – määratlemisel. Lisaks esineb ta sageli koos selliste tipporkestritega nagu Iiri Kammerorkester, Šoti Kammerorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Baseli Kammerorkester, Norra Kammerorkester, Sinfonietta Rīga, Tallinna Kammerorkester ja Camerata Bern. Lisaks on Donderer Saksamaa kõige kauem tegutsenud kammermuusikafestivali, Rottweili Muusikafestivali, kunstiline juht ning kureerib koos abikaasa Tanja Tetzlaffiga Bremeni Sendesaalis kammermuusikasarja.

Ka pedagoogiline tegevus pole Dondererile võõras – ta tegutses viiuliprofessorina Groningeni Hanzekõrgkoolis ning on andnud viiuli-, kammermuusika- ja orkestrimeistriklasse  Zürichi Kunstide Kõrgkoolis, Iiri Kuninglikus Muusikaakadeemias, Baseli Muusikaakadeemias, Jāzeps Vītolsi nim. Läti Muusikaakadeemias ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.