Meistrikursus vioolamängijaile. Xandi van Dijk

10.05.2024 kell 10:00
A-306

XANDI VAN DIJK (Signum Quartet)
10. mail kell 10.00-14.00 A-306

Kaplinnas muusikute perekonnas sündinud Xandi van Dijk alustas dirigeerimisega 14-aastaselt ja oli kahekümnendate eluaastate keskpaigaks juhatanud kõiki suuremaid Lõuna-Aafrika orkestreid. Ta dirigeeris Spieri Suvefestivalil oma isa, Péter Louis van Dijki ooperi “Earthdiving” esiettekannet, Mozarti “Võluflöödi” William Kentridge’i lavastust Kaplinnas ja Johannesburgis, on salvestanud Philip Noyce’i filmihiti “Catch a Fire” soundtrack’i ning toonud Stellenboschi rahvusvahelisel kammermuusika festivalil 2016. aastal esiettekandele Denis Goldbergi ja Matthijs van Dijki “Moments in a Life”. Van Dijk debüteeris Euroopas dirigendina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ees 2021. aasta veebruaris ja Saksamaal Müncheni Kammerorkestri ees 2023. aastal.

Van Dijki kirg nii dirigeerimise kui kammermuusika vastu viis ta Saksamaale ning alates 2007. aastast mängib ta rahvusvaheliselt tunnustatud Signum Quartetis, millega on võidetud rahvusvahelisi konkursse. Aastatel 2011–2013 kuulus kvartett BBC Radio 3 New Generation Artists programmi ning nende salvestised on pälvinud ülemaailmset tunnustust. Kvarteti debüütalbum, Schuberti “Aus der Ferne” (Pentatone), mis sisaldab mitmeid Schuberti laulude arranžeeringuid, mille autoriks on Xandi van Dijk, võitis Diapason D’Or’i ja Opus Klassik 2019 auhinna.

Xandi van Dijk on alates 2017. aastast Müncheni Kammerorkestri vioolarühma kontsertmeister. Ta on nõutud solist ja külalissolist, kes esineb regulaarselt Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni, Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkestri, Pariisi Kammerorkestri ja Eesti Festivaliorkestriga jt.

Van Dijk on tegev ka pedagoogina ning õpetab 2023.aasta oktoobrist Darmstadti Akademie für Tonkunstis vioolat ja kammermuusikat.