Meistrikursused pianistidele. Juris Kalnciems ja Toms Ostrovskis

23.02.2023 kell 11:00
Suur saal, C-405

JURIS KALNCIEMS (Jāzeps Vītolsi nim. Läti Muusikaakadeemia, Riia)
23. veebruaril kell 11.00–14.00 suur saal

TOMS OSTROVSKIS (Jāzeps Vītolsi nim. Läti Muusikaakadeemia, Riia)
23. veebruaril kell 11.00–14.00 C-405

Pianist Juris Kalnciems (1957) on sündinud Riias. Peale E. Darzinsi nim. Muusikakooli lõpetamist õppis J. Vitolsi nim. Riia Riiklikus Konservatooriumis (praeguses Läti Muusikaakadeemias) Arnis Zandmanise juures ning Moskva Konservatooriumis Samuel Alumjani juures. Ta on osalenud mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel, 1978.a. aastal võitis ta Vilniuses toimunud Čiurlionise nim. konkursil I preemiA.

Käesoleval ajal töötab J. Kalnciems Läti Muusikaakadeemia klaveriosakonna juhatajana olles ühtlasi 2001. aastast alates ka EPTA Läti president. Prof. Kalnciemsi repertuaar on lai ning ta annab tihti kontserte ja meistrikursusi nii kodumaal Lätis kui ka välismaal. Samuti on ta osalenud  paljude klaverikonkursside žürii töös ning andnud välja hulgaliselt Läti heliloojate loomingule pühendatud plaate.

Toms Ostrovskis alustas klaveriõpinguid Riia E. Darzinsi nim. Muusikakoolis lõpetades Läti Muusikaakadeemia 2002. aastal. Aastail 2002-2007 täiendas ta end Londoni Guildhalli Muusika- ja Draamakoolis Ronan O’Hora käe all omandades seal ka magistrikraadi. Juba õpingute ajal võitis ta mitmeid auhindu rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel Leedus, Eestis, Prantsusmaal, Rootsis, Ungaris ja Jaapanis ning osales selliste tunnustatud pianistide meistrikursustel nagu David Dubal, Joseph Banowetz, Christopher Elton, Joan Havill, Sergey Babayan, Karl Kemmerling ja John O’Conor. Ta on võitnud oktoobris 2002 Rumeenias toimunud EBU (European Broadcasting Union) “New Talent” konkursi, III koha detsembris 2002 Riias toimunud J. Vitolsi nim. pianistide konkursil ja olnud mais 2006 Londonis toimunud Guildhalli Kuldmedali konkursi finalist. 2003. aastal pälvis ta “Bartok Players” nimelise ansambli koosseisus Ivan Suttoni auhinna Bartoki “Sonaat kahele klavrile ja löökpillidele” parima esituse eest.

Ostrovskis on esinenud Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri, Liepaja Sümfooniaorkestri, Bukaresti Raadio Orkestri, Guildhalli ja Londoni Linnaülikooli Sümfooniaorkestrite solistina. Ta on 1998. aastast EPTA Läti liige ning kuulub 2010. aastast alates ka selle juhatusse

Ostrovskis on teinud mitmeid lindistusi Läti Klassikaraadiole, töötab 2007. aastast alates Läti Muusikaakadeemias klaveriõppejõuna ning annab regulaarselt soolo- ja kammermuusikakontserte nii Lätis kui välismaal.