Meistrikursused pianistidele. Niklas Pokki ja Hui-Ying Liu-Tawastsjerna

17.02.2023 kell 11:00
Suur saal, C-405

NIKLAS POKKI (Helsingi Kunstide Ülikooli Sibeliuse Akadeemia)
17. veebruaril kell 11.00–14.00 suur saal

HUI-YING LIU-TAWASTSTJERNA (Helsingi Kunstide Ülikooli Sibeliuse Akadeemia)
17. veebruaril kell 11.00–14.00 C-405

Niklas Pokki (DocMus) on Sibeliuse Akadeemia klaveriosakonna juhataja, klaveri ja klaveripedagoogika õppejõud. Ta on õppinud Sibeliuse Akadeemias Matti Raekallio ja Teppo Koivisto juures ning Karlsruhe Muusikakõrgkoolis Carmen Piazzini käe all. Niklas on esinenud soolopianistina muu hulgas ühes Baden-Badeni Filharmooniaorkestriga ja Tallinna Kammerorkestriga. Tema esmaesituses on teiste seas kõlanud Jean Sibeliuse, Erkki Melartini, Kalevi Aho, Osmo-Tapio Räihälä ja Tõnu Kõrvitsa teoseid. Ta on andnud eetrikontserte Soome rahvusringhäälingu, Classic FMi, Eesti Klassikaraadio ja SWR1 eetris ning teinud stuudiosalvestisi.

Tema uurimisteemadeks on klaveri harjutamisprotsessi ning lehestlugemise ehk prima vista küsimused. Prima vista teemal kaitses ta hiljuti ka doktoriväitekirja. Pokki on Mänttä Muusikafestivali asutaja ja kunstiline juht ning Noorte Klaveriakadeemia (Soome noorte talentide arendusprogramm) kaasasutaja ja koordinaator. Ta kuulub Soome Klaveriõpetajate Ühingu EPTA Finland (European Piano Teachers´Association) juhatusse.

Taiwanis sündinud Hui-Ying Liu-Tawaststjerna on üks hinnatumaid pianiste-klaveripedagooge Soomes. Enne asumist Soome 1982 elas ta Buenos Aireses, New Yorgis ja Pariisis. Doktorikraadi esituskunsti alal kaitses ta Sibeliuse Akadeemias, olles eelnevalt lõpetanud Johns Hopkinsi nim Ülikooli Peabody muusikainstituudi Baltimore’is, USAs.
 Oma esimese klaverikonkursi võitis Hui-Ying Liu-Tawaststjerna 13-aastaselt Taipeis. 15-aastaselt debüteeris noor pianist soolokontserdiga Buenos Aireses ja 17-aastaselt orkestri solistina New Yorgis. 23-aastaselt esines ta juba soolokontserdiga kuulsas Carnegie Hallis. Tänaseks on ta andnud soolokontserte, esinenud nii kammeransamblites kui ka orkestrisolistina pea kõikjal maailmas. Ta on muuhulgas üles astunud koos selliste dirigentidega nagu Esa-Pekka Salonen ja Okko Kamu, mänginud ansamblis koos Steven Isserlisi, Paul Tortelier’, Patrick Gallois’ ja Jean-Jacque Kantorowiga. Peale selle mängib ta regulaarselt klaveriduos koos abikaasa Erik T Tawaststjernaga.Hui-Ying Liu-Tawaststjerna on salvestanud sooloklaveri- ja kammermuusikat firmale Finlandia Records ning Soome YLE Raadiole. Sibeliuse Akadeemias on Liu-Tawaststjerna töötanud alates aastast 1984, aastatel 2004−2009 klaveriosakonna juhatajana. Tema õpilaste hulgas on rida rahvusvaheliselt tunnustatud pianiste nagu Antti Siirala, Juho Pohjonen, Irina Zahharenkova ja Uki Ovaskainen. Lisaks on ta klaverimänguõpetuse The Piano Key kaasautor, toimetanud Sibeliuse varase klaveriloomingu trükiväljaannet ning avaldanud uurimuse Rahmaninovi klaverimuusikast. Liu-Tawaststjerna on esinenud loengutega ning andnud meistrikursusi Inglismaal, Iirimaal, Hispaanias, Saksamaal, Taiwanis, USAs, Põhja- ja Baltimaades. 2005 aastast on ta ka Soome Chopini Ühingu president.