Rahvusvaheline tšelloprojekt “Crossing bows”

17.02.2024 – 22.02.2024
kell 10:00

Rahvusvaheline tšelloprpojekt „Crossing Bows“ toimus esmakordselt 2023. aastal tuues EMTA-sse 16 tšellisti ning kaks õppejõudu Islandi Kunstiülikoolist ja Aarhusi Kuninglikust Muusikaakadeemiast. Seekordsel festivalil annavad meistrikursusi õppejõud Aarhusi Kuninglikust Muusikaakadeemiast, Islandi Kunstiülikoolist, Läti Muusikaakadeemiast, Leedu Muusika- ja Teatriakadeemiast ja Rio Grande do Norte Riiklikust Ülikoolist. Toimuvad avalikud meistrikursused ja kontserdid. „Crossing Bows“ on ellu kutsutud EMTA tšello professori Henry-David Varema poolt.

Täpsem info ja ajakava SIIN

“Crossing bows” projekti rahastab Nordplus programm.

Taani päritolu tšellist Henrik Brendstrup õppis Taani Kuninglikus Kunstiakadeemias Kopenhaagenis Erling Bløndal Bengtssoni juures ning hiljem Londonis William Pleethi ja Ralph Kirshbaumi juhendamisel. Aastal 1987 tegi ta oma esimese kontsertreisi ja mõne aja pärast liitus Euroopa Kammerorkestriga, millega on sellest ajast peale tihedat koostööd teinud ning kuulub ka orkestri koosseisu .

Brendstrup on esinenud solisti ja kammermuusikuna üle kogu Euroopa ning on regulaarne külaline rahvusvahelistel kammermuusikafestivalidel nagu Risør, Stavanger, Oslo ja Lockenhaus. Tema arvukate salvestuste hulka kuuluvad Beethoveni tervikteosed tšellole ja klaverile, Sofia Gubaidulina sooloteosed tšellole ning Chopini

 ja Liszti tšelloteosed, mis pälvisid Prantsusmaal auhinna „Diapason d’Or“. Aastal 1996 tunnustati Henrikut Taani Muusikakriitikute Kunstnikupreemiaga.

Henrik on väga aktiivne kammermuusik ning on olnud mitmete juhtivate Taani ansamblite tšellist nagu The Danish String Quartet, keelpillikvartett Copenhagen Classic ja Gefion Trio. Ta on Taani Aarhusi Kuningliku Muusikaakadeemia tšello- ja kammermuusika professor ning annab meistrikursusi kõikjal maailmas.

Sigurgeir Agnarsson määrati Islandi Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeistriks aastal 2017, olles varem töötanud kontsertmeistri abina alates 2003. aastast. Agnarsson lõpetas Reykjavíki Muusikakolledži, kus tema õpetajaks oli Gunnar Kvaran ning jätkas õpinguid New Englandi Muusikakonservatooriumis Bostonis ja Düsseldorfi Muusikakõrgkoolis.

Sellest ajast peale on Agnarssonil olnud laialdane ja mitmekülgne karjäär artistina, õpetajana ja erinevate muusikasündmuste korraldajana. Ta on esinenud mitmel korral Islandi Sümfooniaorkestri solistina ning osalenud erinevatel muusikafestivalidel nii Islandil kui ka välismaal. Angarsson on olnud solistiks ka Reykjavíki Kammerorkestri, Reykjavíki Puhkpilliorkestri ja Bochumi Sümfooniorkestri ees. Aastal 2014 nomineeriti ta Aasta artistiks Islandi Muusikaauhindadel koos pianisti Anna Guðný Guðmundsdóttiriga Beethoveni terviktsükli eest.

Aastatel 2013 kuni 2020 oli Sigurgeir kunstiline juht Reykholti Kammermuusika Festivalil, mis on Islandi vanimaid ja tuntumaid suvefestivale. Agnarsson õpetab Reykjavíki Muusikakolledžis ja Islandi Kunstiülikoolis. Ta on ka Harpa Rahvusvahelise Muusikaakadeemia (HIMA) asutajaliige ja praegune juhatuse liige.

Sigurður Bjarki Gunnarsson alustas tšelloõpinguid oma kodulinnas Reykjavikis, Islandil. Ta lõpetas Reykjavíki Muusikakolledži aastal 1995, kus tema õpetajaks oli Gunnar Kvaran. Sigurður jätkas tšelloõpinguid New Yorgi Manhattani muusikakoolis David Soyeri juhendamisel ja sai bakalaureusekraadi aastal 1998. Seejärel astus ta New Yorgi Juilliardi muusikakooli magistriprogrammi aastal 1998 ning lõpetas selle Harvey Shapiro juhendamisel aastal 2000.

Sigurður on esinenud arvukatel kontsertidel Islandil, Skandinaavias, Suurbritannias, Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Jaapanis ning esinenud solistina Islandi Sümfooniaorkestri ja Reykjavíki Kammerorkestriga. Ta õpetab tšellot ja kammermuusikat Islandi Kunstiülikoolis ja Reykjavíki Muusikakolledžis. Sigurður Bjarki on olnud Islandi Sümfooniaorkestri liige aastast 2002.

Tšellist Ēriks Kiršfelds on andekas solist, kammermuusik ja orkestrant. Ta esineb sageli koos pianistide Herta Hansena ja Toms Ostrovskisega, viiuldaja Sandis Šteinbergsega, klarnetist Egīls Šēfersiga ja laulja Ieva Paršaga. Kiršfelds on välja töötanud kontserdiprogramme koos löökpilliansambliga Perpetuum Ritmico ja teiste muusikutega. Kiršfelds on olnud paljude läti heliloojate loomingu esmaettekandjaks alates soolotšellole kirjutatud paladest kuni kammeransamblite ja kontsertideni. Lisaks klassikalisele tšellole on Kiršfelds esinenud aeg-ajalt ka elektritšellol, basskitarril ning elektroonilistel instrumentidel.

Lätis on Kiršfelds esinenud festivalidel nagu Cello Cēsis, Arēna, Skaņu Mežs ja Sügise Kammermuusika Festival, samuti „Varssavi sügise“ festivalil Poolas. Kiršfelds oli Liepāja Sümfooniaorkestri tšello kontsertmeister ning õpetab ka Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemias ning Emīls Dārziņši Muusikakeskkoolis. Ligikaudu viisteist aastat alates Kremerata Baltica asutamisest 1997. aastal oli Kiršfelds kammerorkestri peatšellist ja sageli ka solist. Ta kuulus Kremerata Baltica sekstetti ja hiljem ansamblisse KB6. Lisaks on ta teinud koostööd Amsterdami Sinfonietta ja Läti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Kiršfelds on juhtinud Spīķeru keelpillikvartetti selle asutamisest 2011. aastal. Koos esitati nii klassitsismi ja romantismiajastu kui ka 20. sajandi muusikat ja läti heliloojate loomingut.

Kiršfelds õppis Emīls Dārziņši muusikakoolis Dzidra Račevska käe all ja Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemias professorite Māris Villerušsi ja Eleonora Testeļeca juures. Ta täiendas end Helsingis Sibeliuse Akadeemias Arto Norase tšelloklassis ning lõpetas Ivan Monighetti klassi Baseli Muusikaakadeemias.

Gleb Pyšniak on oma põlvkonna üks silmapaistvamaid tšelliste Balti riikides. 1987. aastal Vilniuses sündinud noor tšellist debüteeris juba 14-aastaselt Leedu Kammerorkestri solistina Leedu Riikliku Filharmoonia laval. Tänaseks on artist esinenud solisti ja kammermuusikuna paljudes mainekates kontserdisaalides nagu näiteks Amsterdami Kuninglik Concertgebouw, Viini Musikverein, Moskva Konservatooriumi suur saal, Rooma Quirinali palee, Helsingi Musiikkitalo jt. 1998. aastal astus Pyšniak Balys Dvarionase muusikakooli (Vilnius, Leedu), kus õppis Tatjana Kuci tšelloklassis. Ta jätkas õpinguid Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias professor Rimantas Armonase juures omandades seal bakalaureusekraadi. Aastal 2015 sai noor muusik magistrikraadi cum laude Viini Konservatooriumist professor Natalia Gutmani tšelloklassis ning bakalaureusekraadi cum laude Viini Muusika- ja Teatriülikoolist Johannes Meissli kammermuusika klassis. Õpingute ajal osales Pyšniak mitmetel Yo-Yo Ma, Mstislav Rostropovitši, Ivry Gitlise, Heinrich Schiffi, David Geringase ja teiste tuntud muusikute meistrikursustel.

Alates 2019. aastast on Pyšniak Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud. Solistina on tšellist esinenud muuhulgas Leedu Riikliku Sümfooniaorkestriga, Porto Sümfooniaorkestriga, Kaunase Sümfooniaorkestriga ja Moskva Konservatooriumi sümfooniaorkestriga. Ta on andnud soolo- ja kammermuusika kontserte paljudes Euroopa riikides, Hiinas ja USA-s.

Gleb Pyšniak on mitmete riiklike ja rahvusvaheliste konkursside, sealhulgas Karl Davõdovi IV rahvusvahelise tšellokonkursi auhinna võitja; Poreči VI Antonio Janigro rahvusvahelise tšellokonkursi I preemia ja eriauhinna laureaat jpt. Aastal 2005 anti Pyšniakile Monsignor Kazimieras Vasiliauskase Fondi stipendium, 2006. aastal autasustas teda Leedu Vabariigi president Valdas Adamkus Leedu nime ülistamise eest ning 2020. aastal president Gitanas Nausėda.

Rio de Janeirost pärit Fabio Presgrave omandas bakalaureuse- ja magistrikraadi Juilliardis Joel Krosnicki ja Harvey Shapiro juhendamisel. New Yorgis viibimise ajal juhtis Presgrave Juilliardi tšellistide ansamblit, esitades Weill Hall’is (Carnegie Hall) Villa-Lobose Bachianas Brasilieirast koos sopran Daniella Carvalhoga. Ta on esinenud solistina rahvusvaheliste orkestrite ees nagu Qatar Philharmonic, Orquestra Sinfonica Provincial de Rosário (Argentina), Orquestra Sinfônica Brasileira ning töötanud dirigentidega nagu Rafael Payare, David del Pino, Apo Hsu ja Lior Shambadal. Hiljutised esinemised on olnud EME festivalil Gijonis (Hispaania), Klassik in Moabit Series Berliinis, Orchestrazentrum Dortmundis ja Kamper Konzert Kamp Lintfortis (Saksamaa).

Presgrave pedagoogiliste tegevuste hulka kuulub õpetamine Brasiilia peamistel festivalidel nagu Campos do Jordão, Brasília ja Salvador ning meistrikursuste andmine Helsingi Sibeliuse Akadeemias, Berliini Kunstide Ülikoolis, Wilhems-Westfälisch Ülikoolis, Folkwangi Kunstide Ülikoolis Essenis (Saksamaa), Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Aarhusi Kuninglikus Muusikaakadeemias (Taani), Espinho Erakoolis (Portugal) ja Oviedo Kõrgemas Muusikakonservatooriumis (Hispaania).

Brasiilias tehtud töö eest on talle omistatud auhindu nagu „Aasta Silmapaistev Kunstnik“ Jornal do Brasililt ja „Carlos Gomes Award“ 2006. aastal. Aastal 2015 oli ta žürii liige Suzhou ülikooli professoriotsingul Hiinas ja žürii liige „Popperi võistlusel” Ungaris. Fabio Presgrave on tšelloprofessor ja Muusikakooli asedirektor Rio Grande do Norte’i Riiklikus Ülikoolis. Ta kaitses doktorikraadi UNICAMPis (São Paulo Riiklik Ülikool Campinases), keskendudes kaasaegsetele tšellotehnikatele ja õpetab São Paulo Riikliku Ülikooli kraadiõppes (USP). Presgrave on omandanud doktorikraadi Münsteri Ülikoolist (WWF-Universität), kus ta tegutses külalisõppejõuna ja arendas oma teadustööd koostöös prof Matias de Oliveira Pintoga.

Henry-David Varema on lõpetanud Tallinna Konservatooriumi Peeter Paemurru juhendamisel, täiendanud end Müncheni Kõrgemas Muusikakoolis Walther Nothasi tšelloklassis ja Berliini Kunstide Ülikoolis prof Wolfgang Boettcheri käe all ning omandanud doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Aastatel 2003–2009 oli ta Berliinis resideerunud rahvusvaheliselt hinnatud keelpillikvarteti Petersen Quartett liige, mille koosseisus esines ta mainekates kontserdisaalides nagu Carnegie Hall, Wigmore Hall, Müncheni Herkulessaal, Theatre de Chatelet, Zürichi Tonhalle, Sydney Angels Place jm. Ta on olnud külaliskontsertmeister näiteks Müncheni Kammerorkestrites ja Auckland Philharmonia sümfooniaorkestris ning töötanud ühe hooaja Sydney Sümfooniaorkestri tšellorühma abikontsertmeistrina. Kammermuusikuna annab ta regulaarselt kontserte Ivari Ilja, Mihkel Polli, Sten Lassmanni, Anna-Liisa Bezrodny, Triin Ruubeli, Mari Polli, Johanna Vahemärgi ja paljude teistega. Aastast 1997 on Varema töötanud Rahvusooper Estonia orkestri soolotšellistina. 2001. aastast on Henry-David Varema EMTA tšello- ja kvartetiõppejõud (aastast 2016 professor) ning käesoleval ajal töötab ta EMTA loometegevuse ja välissuhete prorektorina.

Rio Grande do Norte osariigis Natalis sündinud Alzeny Nelo omandas magistrikraadi muusikas Rio Grande do Norte Riiklikust Ülikoolist ning õppis ka Pariisis Normale de Musique konservatooriumis. Nelo debüüt ooperilavadel hõlmas prantsuse lüürilisi oopereid nagu Lully „Les Fêtes de l’Amour et de Bachus“, Mozarti „Võluflööt“ ja Wolf-Ferrari „Il Secreto di Susanna“. Brasiilias on ta laulnud Stephano osa Gounod’ ooperis „Romeo ja Julia“ ooperiteatrites Theatro Municipal Rio de Janeiros ja Theatro São Pedro São Paulos, olnud solistiks Haydni oraatooriumis „Loomine“ ning Araribóia sarjas Fluminense Ülikooli Rahvusliku Sümfooniaorkestri ees ooperiteatris Theatro Municipal de Niterói ja esitanud Villa Lobose teost „Bachianas Brasileiras“ nr 5 tšellisti Fabio Presgrave juhatusel.

Alzeny Nelo on esinenud soolokontsertidega Brasiilia mainekamates kammermuusika saalides nagu Sala Cecilia Meirelles ja BNDES. Ta oli kahe järjestikuse aasta jooksul „Union Française des Artistes Musiciens“ rahvusvahelise laulukonkursi laureaat ning saavutas Brasiilias Maria Callase laulukonkursil SP ning esikoha 1. riiklikul lüürilise laulmise konkursil UFRJ Rio de Janeiros.