5. septembril kell 15.00 toimus professor Ivari Ilja inaugureerimine Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) rektoriks. EMTA kontserdi- ja teatrimaja suures saalis toimunud tseremoonial andis ametiraha rektorile üle Vabariigi President.

Inauguratsioonitseremoonia avas EMTA nõukogu esimees Rein Oja. Tervituskõnedega esinesid president Alar Karis, haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, kultuuriminister Piret Hartman, Rektorite Nõukogu esimees Toomas Asser ja EMTA üliõpilaskonna esindaja Mirjam Leesalu.

Esines kvintett koosseisus Mari Poll (viiul), Johanna Vahermägi (vioola), Henry-David Varema (tšello), Mati Lukk (kontrabass) ja Mihkel Poll (klaver). Etteaste tegid EMTA kaasaegsete etenduskunstide õppekava üliõpilased Jüri Naela juhendamisel. Kaastegev oli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia puhkpilliorkester Toomas Vavilovi juhatamisel.

Professor Ivari Ilja valiti EMTA rektoriks 4. mail 2022, tema teine ametiaeg algas 1. septembril ning kestab viis aastat. Ivari Ilja on öelnud: „Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kõige olulisemaks missiooniks on õppe- ja teadustöö rahvusvahelisel tasemel ja selle kaudu eesti muusika- ja teatrikultuuri ning muusikateaduse kestvuse kindlustamine pikas perspektiivis. Haridus, mida me pakume, peab andma lõpetajale kindluse ja võimekuse tööturul endale koht leida, olla oma erialal kõrgel tasemel professionaal ning samas avara pilguga maailma teadvustav ja mõtestav loominguline, kiiretele muutustele paindlikult reageeriv arenenud isiksus, kes viib edasi tulevikku meie sõnumit ning ehitab omakorda ise seda tulevikku.“

Ivari Ilja on tunnustatud pianist, kammermuusik ja pedagoog. Ivari Ilja lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli 1977. aastal Eve Paju ning Laine Metsa klaveriklassis. Ajavahemikus 1977–1981 õppis ta Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Laine Metsa juures. 1984. aastal lõpetas Moskva Tšaikovski nim riikliku konservatooriumi professor Vera Gornostajeva ning 1986. aastal samas assistentuur-stažuuri professor Sergei Dorenski klaveriklassis.

1986. aastal asus ta klaveriõppejõuna tööle Tallinna Riiklikusse Konservatooriumisse (1994 dotsent, 1999 professor). 2000–2015 oli ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveriosakonna juhataja.

Ivari Ilja on Rahvusooper Estonia nõukogu esimees, Eesti Muusikanõukogu president. Mitmete tunnustuste ja preemiate seas on Ivari lljale omistatud Valgetähe IV klassi teenetemärk, ta on Eesti Klaveriõpetajate Ühingu auliige ja pälvinud Eesti Vabariigi kultuuripreemia kontserttegevuse eest.

Rektori professor Ivari Ilja inauguratsioonikõne terviktekst asub siin.

Sündmuse salvestust saab vaadata siin.

Fotoalbum Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Facebooki lehel asub siin. Fotode autor on Rene Jakobson.

Meediakajastus:
Ivari Ilja inaugureeriti Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriks (ERR)
President Karis: Eesti kultuur, muusika ja teater pole müüdav ega vahetatav (Delfi)
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriks inaugureeritakse professor Ivari Ilja (Postimees)