Improvisatsioonikursus. Marc Ribot

03.12.2021 kell 12:00
C-405

MARC RIBOT (New York, USA)
03. detsembril kell 12.00-13.30 C-405

Marc Ribot on kaasaja ainulaadsemaid kitarriste, kompromissitu lähenemine muusikale on ta tõstnud väljateenitult kõrgele pjedestaalile. Tema viimaste aastate armastatum koosseis on Ceramic Dog, mida peab live-kontserdil nägema ja kogema. Ribot’ arvukate koostööpartnerite hulka kuulub Ameerika avangardist John Zorn, aga ka Tom Waits, Elvis Costello, Laurie Anderson jpt. Koos Robert Plantiga loodud albumi „Rasing Sand“ eest pälvis kitarrist Grammy auhinna. Oma loometee jooksul on Ribot avaldanud üle 20 sooloalbumi.

Marc Ribot’ postrokilik power-trio Ceramic Dog kannab intrigeerivat vaimu ja muusikud on koos salvestanud neli albumit. Trio album „Your Turn” jõudis 2013. aasta tähelepanuväärsemate heliplaatide hulka. Mõjukas muusikaportaal PopMatters ülistas teose stiiliderohkust ja oskust luua haarav tervik ohjeldades kaootilist jõumasinat. Albumite „YRU Still Here” (2018) ja „Hope”(2021) muusikaga näib radikaalse helikeelega artist tunnistavat, et peab viha ja pingete väljaelamist mõjusaks teraapiaks. Ribot’ triosse Ceramic Dog kuuluvad veel bassist Shahzad Ismaily ja trummar Ches Smith.

Loomeprotsessi viimase albumiga „Hope” meenutab Ribot mõnda: „Kui salvestussessioonid algasid 2020. aasta mai viimasel nädalal ei olnud ma kahe kuu jooksul kodust lahkunud, välja arvatud käigud toidupoodi. Ma ei sõitnud ei takso ega metrooga. Suhtlesime üksteisega Skype’i teel.“ Viis kuud hiljem tantsisid inimesed suurest vabaduse rõõmust Brooklyni tänavail. Detsembris hakkasid taas kehtima piirangud ja Ribot jäi karantiini, sedapuhku Euroopas. Plaat lõpetati eraldi ruumides musitseerides. Album „Hope” ilmus 2021. aasta juunis ja seda nimetab Ribot enda ja oma muusikute eluliiniks. Album kajastab koroona piirangute ajal läbielatud mõtteid ja tundeid.

Allikas: Jazzkaar