Leedu sutartinė meistrikursus. Laurita Peleniūtė

25.04.2023 kell 10:30
D-511

Sündmus Facebookis

LAURITA PELENIŪTĖ (Lithuania)
25. aprill @10.30-15 ruumis D-511

Laurita Peleniūtė on laulja, kelle sooviks on alal hoida leedu rahvamuusika traditsioone ja kultuuri. Ta viljeleb rahvamuusikat uuel ja kaasahaaraval moel, et avada meie esivanemate pärimuse kood, anda vanimatele lauludele uus tähendus ja tuua neid kaasaja inimestele lähemale.

Sutartinė (see nimi tuleb sõnast “nõustuma”, “kokku leppima”) on leedu pärimusmuusikasse kuuluv, ristiusustamise-eelsesse aega uluatuv väga vana polüfooniline lauluvorm. 2010. aastal lisati sutartinėd UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse. Sutartinė on sünkreetiline kunstivorm, mis kätkeb endas muusika, teksti ja liikumise vahelist suhet. Selle kõige iseloomulikumateks joonteks on sünkopeeritud rütm, sekundintervallil põhinev harmoonia ja kitsas meloodiaulatus. Oma meditatiivse rituaalse jõu tõttu kirjeldatakse neid mitmeosalisi laule tavaliselt kui mantraid, kus koos lauldes kogetakse erakordset, maagilist ja ühendavat harmooniat.

Sutartinė meistrikursus

Meistrikursusel osalemiseks pole vaja muusikalisi teadmisi, laulmisoskust ega leedu keele oskust – Laurita dekodeerib laulud meisterlikult hoitud atmosfääris. Ringis laulmine vabastab meele ja emotsioonid ning äratab sinus laulmisoskusi, mida sa poleks kunagi varem arvanud. Sisemine laul on pärand, mida me kõik kanname oma veres. Lauldes ei tunne inimene end kunagi üksi.

Ajakava

10.30-12.00 meistrikursuse teoreetiline osa koos muusikateadlase PhD Žanna Pärtlasega

12.00-13.00 lõuna omal käel
13.00-15.00 õpime ja laulame/tantsime/mängime erinevaid sutartinėsid
17.30-18.00 Vaba Lava ees Jazzkaare linnaruumiprojekti raames jämm nii lauluhäälte kui pillidega (Telliskivi 60a-9)

Kui soovid osaleda, siis palun täida registreerimisvorm hiljemalt 21. aprilliks siin.