Meistrikursus viiuldajatele: Rūta Lipinaitytė

08.04.2021 – 09.04.2021
kell 12:00
D-511

RŪTA LIPINAITYTĖ-SAVICKIENĖ (Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia)
8. aprillil kell 12.00-14.00 D-511
9. aprillil 10.00-14.00 D-511

Rūta Lipinaitytė alustas õpinguid Leedu Muusika-ja Teatriakadeemias ning on end täiendanud Malmö Muusikaakadeemias prof. Alexander Fischeri ja Pariisi Muusika -ja Tantsukonservatooriumis prof. Boris Garlitzky käe all. 2008. aastal kaitses ta doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, kus tema töö teemaks oli
kammerorkestris mängimise põhiprintsiibid.

Rūta Lipinaitytė on võitnud mitmeid Leedu ja rahvusvaheliste viiuli- ja kammermuusikakonkursside auhindu: Grand Prix rahvusvahelisel noorte muusikute konkursil  “Petar Konjovic” Belgradis, III preemia rahvusvahelisel Jascha Heifetzi nim. konkursil ning G. Enescu nim. konkursil Bukarestis. Lisaks on ta võitnud 1998. aastal Yamaha Music Foundation of Europe koolitusprogrammi auhinna.

Ta esinenud ka selliste nimekate orkestrite solistina nagu Horvaatia Filharmooiaorkester, Leedu Riiklik Sümfooniaorkester, Leedu Kammerorkester ja Tallinna Kammerorkester jpt. Aastail 1998-2014 mängis ta kaasa Grammy võitnud Kremerata Baltica ridades olles samal ajal ka selle orkestri seksteti liige, mis andis kontserte rahvusvahelistel festivalidel üle teve maailma. Ta on musitseerinud koos selliste tunnustatud artistidega nagu G. Kremer, T. Grindenko, M. Fedotova, A. Mustonen, A. Posch, P. Sadlo, J. Khoury, M. Lohuaru, L. Leiten, S. Lasmann, S. Krimer, L. Geniušas, Ū. Žebriūnaitė ning Čiurlionise kvartett. Alates 1996. aastast mängib ta koos pianist Indrė Baikštytėga duetis „Domino Duo“.

Rūta Lipinaitytė karjäär on tihedalt seotud ka pedagoogitööga. Alustanud Tallinnas aastatel 2005-2008 viiuliklassi lektorina, õpetab ta  2012. aastast Leedu Muusika- ja Teatriakadeemias, 2015. aastast sealse keelpilliosakonna juhatajana. Ta annab sagedasti meistriklasse ja tema õpilaste hulgas on olnud nii kodumaiste kui rahvusvaheliste konkursside võitjaid.

Virtuaalne meistriklass toimub viitevaba heli ja video ülekandetehnoloogia LoLa (low latency) abil, mis pakub nii sujuvat ülekannet, et erinevates asukohtades paiknevad muusikud (kuni 4000km) saavad  koos reaalajas musitseerida. Süsteemi esmaesitlus toimus 5. oktoobril 2017 idapartnerluse digitaalmajanduse ministrite e-partnerluse konverentsi raames kontserdil “Music without Borders” ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia on LoLa tehnoloogia kõige esimene kasutaja Eestis. LoLa riistvara on soetatud Eesti Hariduse ja Teaduse Andmesidevõrgu poolt Euroopa Liidu projekti GÉANT-EaPConnect toetusel.