Õpingute rahastamiseks on kõrgharidust omandavatel õpilastel võimalik taotleda õppelaenu, riiklikku õppetoetust või kandideerida erinevatele stipendiumidele. Õppetoetuste eesmärk on tagada ligipääs kõrgharidusele ning motiveerida täiskoormusega ja edukat õppimist.
Õppetoetust ei ole õigus saada akadeemilisel puhkusel oleval üliõpilasel ning ajal, mil üliõpilane saab õppetoetust välisriigi valitsuselt, rahvusvaheliselt või valitsustevaheliselt organisatsioonilt või koostööprogrammi esinduselt.
Riik toetab üliõpilasi stipendiumitega, et suunata noorte valikuid, motiveerida väga heade õpitulemuste saavutamist ja soodustada kõrgharidusõpingutes osalemist nii Eesti kui välismaa kõrgkoolides.
Eesti kõrgkoolides õppijatel on võimalik taotleda tulemusstipendiumi.
Vajaduspõhist õppetoetust saab taotleda täiskoormusel õppiv üliõpilane, kes täidab vähemalt 75% õppekavast ning kelle perekonna liikmete kohta arvestatud kuusissetulek on madalam riiklikult ketestatud määrast.
Vajaduspõhine eritoetus on mõeldud neile üliõpilastele, kes jäid vajaduspõhisest õppetoetusest ilma põhjusel, et nende varasem sissetulek ületas toetuse saamiseks kehtestatud piiri, kuid viimasel ajal on sissetulek märkimisväärselt vähenenud.
Lisaks toetab riik stipendiumiga erivajadustega ning asenduskoduteenusel ja perekonnas hooldamisel viibinud üliõpilaste kõrgharidusõpingutes osalemiseks.
Riik toetab stipendiumidega ka rahvusvahelist õpirännet. Kristjan Jaagu riiklik stipendiumiprogramm pakub magistrantidele ja doktorantidele stipendiumeid välismaal õppimiseks või teadustöö tegemiseks. Programmi eesmärk on tugevdada Eesti kõrgkoolides pakutava hariduse rahvusvahelisust ja lõpetajate konkurentsivõimet tööturul.
Tutvu dokumentide lehel ka EMTA stipendiumite ja õppetoetuste taotlemise, määramise ja maksmise korraga, kust leiab infot muusikaerialade välisüliõpilastele mõeldud sihtstipendiumi ning kultuurikorralduse ja kaasaegsete etenduskunstide üliõpilastele mõeldud sihtstipendiumi kohta.
KÕRGHARIDUST TOETAVAD FONDID
Sihtasutus Eesti Rahvuskultuuri Fond võtab 15. oktoobrini vastu taotlusi 2023. aasta stipendiumideks ja kultuuriprojektide finantseerimiseks. Täpsemalt saab lugeda taotluste vastuvõtu kohta: http://www.erkf.ee/taotlejale
Stipendiume ja toetusi jagatakse 137-st nimelisest allfondist. Taotlusi võetakse vastu elektroonilise taotlemise keskkonnas E-ANKEET https://ankeet.erkf.ee/
-
Vaata lähemalt
Arno Tali fond, toetab eelkõige maapiirkondadest pärit edukaid üliõpilasi, kellele perekonna majanduslik olukord võib saada takistuseks kõrghariduse omandamisel. Jagamisele tuleb 1 500 eurot. Taotlused esitatakse läbivaatamiseks fondi halduskogule.
Camilla ja Leo Kuuse fond, toetab Eesti Rahva Muuseumi tegevust ning kultuuriteaduste erialade üliõpilaste ja teadlaste uurimistööd eesti kultuuri ja rahvakultuuri valdkonnas. Jagamisele tuleb 500 eurot. Taotlused esitatakse läbivaatamiseks fondi halduskogule.
Ernst ja Erica Kesa fond, toetab Eesti ülikoole õppevahendite soetamisel. Jagamisele tuleb 8 400 eurot.
Ernö Kochi fond, toetab Eesti ja Ungari kultuurialast koostööd. Jagamisele tuleb 1 000 eurot.
Georg Otsa fond, toetab noori lauljaisiksusi. Jagamisele tuleb 500 eurot.
Hans Teetlausi fond, toetab Eesti Vabariigi kodanikest noorte, s.o kuni 35-aastaste klassikalise (ooperi-) laulu eriala üliõpilaste või juba omandatud kõrgharidusega kuni 35-aastaste ooperilauljate lauluõpinguid välisriikides. Jagamisele tuleb 7 400 eurot, mis jaguneb stipendiaatide vahel vastavalt halduskogu otsusele.
Hotell Viru fond, toetab džässmuusika arengut Eestis. Jagamisele tuleb 1 000 eurot.
Ilmar Oleski fond, toetab noori ja võimekaid instrumentaliste klassikalise- ja džässmuusika alal. Jagamisele tuleb 2 000 eurot.
Liisa Suusteri ja Carolina Kremenetski mälestusfond, toetab viiuldajate ja pianistide täiendusõpet välismaal. Paarisarvulistel aastatel toetatakse viiuldajate ja paarituarvulistel aastatel pianistide õpinguid välismaal. Sel aastal toetatakse viiuldajate õpinguid välismaal. Jagamisele tuleb 500 eurot.
Lilian Semperi fond, toetab noori Eesti pianiste. Lilian Semperi fondi stipendiaat selgub pianistide konkursil, mille korraldab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Jagamisele tuleb 1 500 eurot.
Mati Palmi fond, toetab noori lauljaid enesetäiendamisel bel canto laulustiili alal Itaalias. Jagamisele tuleb 1 000 eurot. Taotlused esitatakse läbivaatamiseks fondi halduskogule.
Matti Lehtineni fond, toetab lauljate täiendusõpet Sibeliuse Akadeemias või mujal välismaal. Jagamisele tuleb 3 000 eurot.
Miliza Korjuse laulustipendiumi fond, toetab lauljaid. Jagamisele tuleb 700 eurot.
Rain Lõhmuse fond, toetab noori andeid. Jagamisele tuleb 36 000 eurot, mis on suunatud filmikunsti, kirjanduse, kunsti, muusika, teaduse ja teatri alal tegutsevatele noortele.
Salva Kindlustuse fond, toetab noorte muusikute osalemist konkurssidel. Jagamisele tuleb 400 eurot.
Zonta fond, toetab naisüliõpilaste doktoriõpet Eesti kõrgkoolides. Jagamisele tuleb 1 000 eurot. Taotlused esitatakse läbivaatamiseks fondi halduskogule.
Terttu ja Juhani Pelanne fond, toetab Eesti noori muusikuid. Jagamisele tuleb 500 eurot.
Tiina Tammani fond, toetab omapärast ja iseseisvat mõtlemist õppivate või loovtööga tegelevate noorte seas. Kandideerida võivad nii õpilased, tudengid kui ka noored, kes tegelevad loomingulise tööga. Kandidaadi vanuse ülempiir on 30 aastat. Omapärase ja iseseisva mõtlemise demonstreerimiseks on vaja kirjutada teemal „Otsustasin“. Jagamisele tuleb 1 000 eurot. Töid hindab fondi rajaja Tiina Tamman.
Vladimir Sapožnini fond, toetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, Tallinna Muusika- ja Balletikoolis (MUBA) ja Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis õppivaid noori andekaid viiuldajaid. Jagamisele tuleb 800 eurot. Taotlused esitatakse läbivaatamiseks fondi halduskogule.
Voldemar Panso fond, toetab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli üliõpilaste õppereise. Jagamisele tuleb 2 000 eurot.