KEEGI EI MAGA

No Duerme Nadie

Javier Cárcel Hidalgo-Saavedra

Hispaania

 

 

Etendused
5 | 6* | 7 | 8 juuni 19.00
Von Krahli teater, Telliskivi 60a/9, Tallinn
* peale etendust vestlus autoriga

 

 

Autor-lavastaja JAVIER CÁRCEL HIDALGO-SAAVEDRA (Hispaania)
Kaasautor DONGBIN LEE (Korea)
Video-, lavastus- ja kostüümikunstnik ANITA KREMM
Lavastuskunstniku assistent KAROLINE LOHE
Valguskujundus PRIIDU ADLAS
Helikujundus JÜRGEN REISMAA (Von Krahl)
Laulude loojad ja seadjad RAQUEL MOLANO AYLAGAS (Hispaania) ja JAVIER CÁRCEL HIDALGO-SAAVEDRA (Hispaania)
Etendajad DONGBIN LEE (Korea), EDGAR VUNŠ, ERKO SILD, EVELYN KANEPI, JAVIER CÁRCEL HIDALGO-SAAVEDRA (Hispaania), KARL BIRNBAUM ja REBECCA GREEN (Ameerika Ühendriigid)

Produktsioon CPPM Manifestal, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Von Krahli Teater ja NO(W)HERE Performing Arts Laboratory

Toetavad Eesti Kultuurkapital ja JAIK

 

 

“Keegi ei maga” on multidistsiplinaarne eksperimentaallavastus, milles põimuvad füüsiline teater, elav muusika ja kujutav kunst. Lähtudes ajaloolise mälu ja ühiskondlik-poliitilise unustamise teemast on lavastuse fookuses Hispaania 1977. aasta “unustamise pakt”. See pakt oli Hispaania vasak- ja parempoolsete parteide ühine poliitiline otsus, mis oli suunatud Hispaania kodusõjast ning frankismi repressioonidest ja kuritegudest eemaldumisele, et keskenduda demokraatlikule tulevikule moto all “andesta ja unusta”.Siiski on Hispaanias hinnanguliselt veel üle 4000 massihaua, mis sisaldavad rohkem kui 114 226  inimese säilmeid, keda Hispaania kodusõja ajal mõrvati, piinati, hukati või keda sunniti kaduma.

 

Kui kaua võtab aega, et need laibad muutuksid romantiliseks?

Kui kaua võtab aega, et need luud muutuksid pelgalt oma identiteedi kaotanud objektideks?

Kui kaua võtab aega, et neist saaks “lihtsalt ajalugu”?

 

“Keegi ei maga” kastab publiku ülimalt sümboolsesse, moonutatud, iroonilisse ja grotesksesse ajaloolisse õudusunenäkku, mis on sündinud kollektiivsest amneesiast. Mäletamatus, mis põlistab traumade, vägivalla, viha, kannatuste, sõja ja ohvriks olemise tsüklit.

2023. aastal pälvis see projekt Institut del Teatre de Barcelona uurimis-, loomingu- ja mõtteauhinna.

Järgmised etendused

  • 05.06.2024 kell 19:00, Von Krahli teater, Telliskivi 60a/9 Tallinn
  • 06.06.2024 kell 19:00, Von Krahli teater, Telliskivi 60a/9 Tallinn
  • 07.06.2024 kell 19:00, Von Krahli teater, Telliskivi 60a/9 Tallinn
  • 08.06.2024 kell 19:00, Von Krahli teater, Telliskivi 60a/9 Tallinn

Javier Cárcel Hidalgo-Saavedra

Javier Cárcel Hidalgo-Saavedra (1990) on Hispaanias Valencias sündinud etenduskunstnik, näitleja, lavastaja ja laulja. Ta tegeleb hääle ja laulmise uurimisega, põletavate dramaturgiliste territooriumidega, groteski ning orgaanilise kehalise liikumise teemadega. Javieri looming liigub traditsiooniliste ja kaasaegsete väljendusviiside vahel. Teda paelub etenduskunsti potentsiaal vahendina, mille abil arendada etendaja kohalolekut, vahetut reageerimist ja eneseteadlikkust seoses “teisega”,  olgu selleks siis publik, kaasetendajad, kontekst või pidevalt muutuv maailm meie sees ja ümber.

Pärast lavalise liikumise laboratooriumi lõpetamist 2010. aastal Valencias omandas ta bakalaureusekraadi füüsilise teatri erialal Barcelona Institut del Teatres, mille lõpetas 2015. aastal. Aastatel 2010–2016 tegi ta koostööd silmapaistvate teatrilavastajate ja koreograafidega: Ximo Flores, Amalia Fernández, Stéphane Lévy ja Andrés Corchero. Javier töötas 2016–2022 Jerzy Grotowski ja Thomas Richardsi keskuses (Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards), kus süvenes Richardsi juhtimisel Poola teatrimeistri Jerzy Grotowski loodud iidsetel traditsioonidel põhinevasse etenduskunstide uurimise praktikasse. Keskuses töötades tegi ta kaasa lavastustes “Sin Fronteras”, “The Underground” ja “Songs of Tradition”, millega esineti nii Euroopas kui ka Lõuna-Ameerikas.

2022. aastal asutas Javier NO(W)HERE – Performing Arts Laboratory, millega jätkab 2015. aastal alanud nomaadpedagoogi tegevust Euroopas ja Lõuna-Ameerikas. Laboratoorium toimib ka uuringute ja koostöö tulemusel loodavate uute lavastuste sünnipaigana.