CPPM MEISTRIKURSUS

Marco Donnarumma

Workshop
24.02-07.03.2025

 

Open class
06.03.2025 19:00
EMTA black box

 


 

MARCO DONNARUMMA

1984. aastal Itaalias Napolis sündinud ning praegu Berliinis elav ja töötav Marco Donnarumma on meedia-, heli- ja etenduskunstnik, leiutaja ja teoreetik. Ta on trupi Fronte Vacuo kaasasutaja ning Dadubi helilooja, produtsent ja muusik.

Donnarumma loob kogemuse piiride uurimiseks tehnoloogilisi kehasid, mille eesmärk on esile kutsuda resonantseid esteetilisi kohtumisi, kus uuritakse, kuidas ühiskondlikud jõud inimkeha reguleerivad. Hiljutine kurdistumine on seda lähenemist ainult süvendanud. Tema transdistsiplinaarne praktika ühendab kaasaegse etenduskunsti, uue meediakunsti ja interaktiivse arvutimuusika sooloetendusteks, lavastusteks, installatsioonideks ja filmideks, mis ei lase end kategoriseerida. Etenduskunstile ja liikumisuuringutele tuginedes ühendab ta need distsipliinid helide, valguse, robootika ja tehisintellektiga, et luua sensuaalne ja kompromissitu esteetika. Selleks leiutab ja valmistab ta käsitsi kehatehnoloogiaid – näiteks tehisintellektil põhinevad robotproteesid ja biofüüsilised muusikariistad, mis uurivad sisekaemuslikke suhtlusvorme ja loovad muusikat inimkeha helidest. Tema loomeprotsessi keskmes on sageli tihe koostöö teaduslaboratooriumidega.

Donnarumma, keda peetakse etenduskunstide ja uute tehnoloogiate pioneeriks, on oma töödega tuuritanud 36 riigis ja esitlenud nii teatri- ja tantsutöid (Wiener Festwochen, European Theater Forum, Volkstheater Wien, Münchner Kammerspiele), meediakunsti (ZKM, Chronus Art Center, LABoral, Kontejner, Ars Electronica), kaasaegset muusikat (IRCAM, World New Music Days, Sónar +D, musikprotokoll) kui ka kaasaegset kunsti (Haus der Kulturen der Welt, Mingi kaasaegse kunsti muuseum, Museo del Carme, CENART).

Tema kirjutised muusika, etenduskunsti ja tehnoloogia kohta ühendavad esteetika, naisuuringud ja kriitilise teooria teadusliku uurimistööga. Töid on avaldatud sellistes juhtivates ajakirjades nagu Performance Research, Computer Music Journal ja ACM Transactions on Human-Computer Interaction, samuti kultuuriväljaannetes nagu Hyperallergic ja Furtherfield. Peagi ilmub koos Elizabeth Jochumiga kirjutatud käsitlus raamatus Robot Theaters (Routledge) ning parasjagu kirjutab ta esseed ajakirjale Frontiers in Computer Science.

Donnarumma tööd on pälvinud mitmeid tunnustusi, sealhulgas digitaalse auhinna Romaeuropa festivalil 2018 „Eingeweide“ eest (koos Margherita Pevere’iga), kaks auhinda Bains Numériques Biennaalil 2018 ja auhinna „Award of Distinction in Sound Art“ (teine auhind) Prix Ars Electronica 2017 „Corpus Nil“ eest. Saksamaa teadus- ja haridusministeerium nimetas ta “Amygdala” eest 2018. aasta teaduskunstnikuks.

Tal on Londoni Goldsmithsi ülikooli doktorikraad etenduskunstide, arvutiteaduse ja kehateooria alal ja ta töötab Reykjaviki Intelligent Instruments Labi teadurina. Donnarumma tööd on teiste seas rahastanud Euroopa komisjon, Goethe instituut, Berliini senat ja Rockefelleri fond.

Järgmised etendused

  • 28.02.2025 kell 19:00, LOENG - EMTA Blackbox
  • 06.03.2025 kell 19:00, AVATUD TUND - EMTA blackbox

Photo credits:

Heading photo by Eunice Maurice for CTM Festival
Gallery photos by (L to R): Ugo Dalla Porta, Nada Zgank, Manuel Vason, Eunice Maurice for CTM Festival, Manuel Vason.