Magistriõpe

Õppekavad


Magistriõppes on võimalik valida kahe eriala vahel:

 

Teatrikunst ja teatripedagoogika: 2025-2027 visuaalteatri suund


Magistriõpe teatrikunsti ja teatripedagoogika erialal on kaheaastane (120 EAP) eestikeelne õpe, mis võimaldab teatrialaseid teadmisi süvendada, tutvuda erinevate kaasaegse teatri meetoditega ning omandada oskused tööks teatripedagoogina. Magistriõpe on suunapõhine, programmi suund on vastuvõtuaastati erinev.

Järgmine vastuvõtt eestikeelsesse magistriõppesse toimub 2025. aasta kevadel 2025/2026. õppeaastaks.

Õpe on visuaalteatri suunaga. Avalduste vastuvõtt on avatud 10. detsembrist 2024 kuni 20. veebruarini 2025 infosüsteemis sais.ee.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Eesti Noorsooteatri koostööl põhinev kaheaastane magistriprogramm keskendub visuaalteatri erinevate vormide ja võimaluste tutvustamisele ning omandamisele. Kursuse juhendaja on Eesti Noorsooteatri kunstiline juht, lavastaja ja näitleja Mirko Rajas ning erialaõppejõud Taavi Tõnisson ja Mart Koldits, lisaks valdkonna praktikud nii kodu- kui ka välismaalt. Õpe on avatud looverialade inimestele olenemata nende senisest tegevusalast – olgu selleks teater, kujutav kunst, helikunst, disain, arhitektuur, koreograafia, skulptuur või mõni muu loomevaldkond.
Visuaalteatri õpe toimub meistriklasside ja loovpraktika kaudu, kus teooria ja praktika on omavahel tihedalt seotud. Programm pakub kokkupuudet paljude lavastusliikidega, aidates arendada visuaalset ja loovat mõtlemist ning toetades seeläbi isikupärase kunstnikukäekirja väljakujunemist. Õpe keskendub lugude jutustamisele visuaalsete väljendusvahendite kaudu, kasutades selliseid lavastusliike nagu nuku-, materjali-, objekti- ja füüsiline teater, aga ka multimeedia- ning installatsioonikunst.

Kaheaastane programm algab septembris 2025 ja lõppeb juunis 2027. Avaldusi saab esitada 10. detsembrist 2024 kuni 20. veebruarini 2025. Infotund huvilisetele on 30. jaanuaril 2025.

* PRAKTILINE INFO

Õppetöö toimub september 2025 – juuni 2027
1. semestril  2 korda nädalas (pühapäeviti ja esmaspäeviti  9.00–19.00)
2. semestril 6 päeva nädalas (esmaspäevast laupäevani 9.00–19.00)
3. semestril 1 kord nädalas (esmaspäeviti 9.00–19.00)

4. semestril lõputöö ettevalmistus. Lõputöö seminarid ja loengud lepitakse kokku jooksvalt.
Magistritöö on lavastaja-, näitleja- või kunstnikutöö lavastuses, mis etendub rahvusvahelisel visuaalteatri festivalil Tallinn Treff mais 2027, ja seda tööd analüüsiv loov-uurimuslik essee.

* ÕPPEKAVA

Praktilised meistriklassid:

  • Erialakirjanduse seminar
  • Visuaalteatri algteadmised praktikas
  • Visuaalteatri meistrikursus I (objekti-, nuku- ja materjaliteater)
  • Visuaalteatri meistrikursus II (füüsiline teater)
  • Visuaalteatri meistrikursus III (tehnoloogia- ja multimeediateater)

Teatripedagoogika ained:

  • Psühholoogia
  • Õppimine ja areng
  • Pedagoogilise erialakirjanduse seminar
  • Lavakunsti pedagoogika
  • Pedagoogiline praktika
  • Loengud visuaalteatri ajaloost ja tänapäeva etenduskunstidest, draamateooriast,   kompositsioonist ja kaasaegsest kunstist.

* AVALDUSED

Avalduste esitamine  sisseastumise infosüsteemi sais.ee keskkonnas 10.12. 2024–20. 02.2025.

  • Avaldusele lisada:
  1. CV
  2. loominguline portfoolio (seniste loominguliste tööde kirjeldused või tutvustusmaterjalid. Võib lisada fotosid, videofaile, veebilinke.)
  3. motivatsioonikiri teemal “Millist teatrit ma tahan lavastaja/näitlejana/kunstnikuna teha ja kuidas EMTA visuaalteatri magistriprogramm mind selles aidata võiks?” (3500–7000 tähemärki)

* INFOTUND

Magistriprogrammi tutvustav infotund 30. jaanuaril 16.00–17.30 EMTA lavakunstikoolis ja zoom’is.

Vastuvõtuperiood 01.03–09.04. 2025.

I voorus hinnatakse kandidaate  motivatsioonikirja ja portfoolio põhjal

II voor toimub kollokviumi vormis 9. ja 10. märtsil.

III voor toimub 2-päevase  praktilise meistriklassina 6. ja 7. aprillil.

 

Kaasaegne etenduskunst


Kaasaegse etenduskunsti rahvusvaheline magistriõppekava (MA in Contemporary Physical Performance Making – CPPM) kasvas välja arusaamast, et kõige jõudsam kunstiline areng järgneb kohtumistele inspireerivate loovisikutega. Õppekaval õppides saate osa kõige põnevamatest loomingulistest praktikatest ja protsessidest, mis parasjagu etenduskunstide valdkonda ümber defineerivad.

CPPM-i üliõpilasena töötate uuenduslike, kaasakiskuvate ja rahvusvaheliselt tunnustatud lavastajate, koreograafide, kunstnike ja truppidega, kes on kaasaegse etenduskunsti välja oluliselt mõjutanud ja jätkavad kaalukate tööde loomist. Teil palutakse töötada samasuguse pühendumuse ja professionaalsusega, mida need kunstnikud oma loomingulises keskkonnas tavaliselt eeldavad. Nad kõik on loonud oma kunstikeele ja -nägemuse ning ainulaadsed metoodikad. Nad on valmis oma kogemusi teiega jagama.

CPPM õppekava loodi kõige erinevamatele etenduskunstnikele, kes soovivad oma kunstipraktikat arendada või proovile panna. Ülemine vanusepiir puudub ning kogenud esinejad ja artistid on väga oodatud kandideerima. Õpingute ajal moodustavad erineva kultuurilise ja kunstilise taustaga üliõpilased trupi, kus vastastikku teadmisi, tundeid ja mõtteid jagades inspireerute ise ja inspireerite teisi.

Detailsem info kaasaegse etenduskunsti õppekava ja sisseastumise kohta kaasaegse etenduskunsti kodulehel (inglise keeles).

CPPM rõhutab, et „etenduskunsti“ mõiste on avar ja mitmetahuline, seega pakutakse võimalusi katsetada erinevates laadides: postdramaatiline teater, kohaspetsiifiline ja meelteteater, multimeediaetendus, installatsiooni- ja etenduskunst, kestvuslavastus, poliitiline teater – kui nimetada mõnda. Teid julgustatakse kompromissitult eksperimenteerima ja oma kunstilisi arusaamu ja eelarvamusi proovile panema.

Õppekava läbimise eesmärk ei ole siiski õppida jäljendama olemasolevaid viise ja metoodikaid, vaid juhtida teid lähemale sügavamale arusaamisele sellest, kes te kunstnikuna olete ja milline töölaad teile sobib. Intensiivsed, inspireerivad ja silmiavavad kohtumised aitavad selgineda teie ainulaadsel kunstilisel visioonil.

Järgmine vastuvõtt toimub 2027. aastal.

Lisainfo:

EMTA lavakunsti osakond
lavakunst@eamt.ee
6675 800