Magistriõpe
Avalduste vastuvõtt kaasaegse etenduskunsti rahvusvahelisse magistrantuuri on alanud!
Avalduste esitamise tähtaeg 1. juuli 2024.
Õppekavad
Magistriõppes on võimalik valida kahe eriala vahel:
-
- Teatrikunst ja teatripedagoogika (eesti keeles)
- Kaasaegne etenduskunst (inglise keeles)
Teatrikunst ja teatripedagoogika
Magistriõpe teatrikunsti ja teatripedagoogika erialal on kaheaastane (120 EAP) eestikeelne õpe, mis võimaldab teatrialaseid teadmisi süvendada, tutvuda erinevate kaasaegse teatri meetoditega ning omandada oskused tööks teatripedagoogina. Magistriõpe on suunapõhine, programmi suund on vastuvõtuaastati erinev.
Varasematel aastatel on magistriõpe olnud lavakõne suunaga (vastuvõtud 2019., 2008. ja 2004. aastal), füüsilise teatri suunaga (2016), psühholoogilise teatri suunaga (2014), teatri- ja filmilavastamise suunaga (2012, ühisõppekava TLÜ Balti Filmi- ja Meediakooliga), lavastajaõppe suunaga (2006) ja nukuteatri suunaga (2002). 2022. aastal vastu võetud magistrikursuse programm keskendub lavastaja tööle näitleja ja tekstiga.
Lavastajasuunalises magistriprogrammis õpitakse kahe aasta jooksul nii teooria kui ka praktika kaudu erinevaid meetodeid ja tehnikaid näitlejate juhendamiseks ja inspireerimiseks ning draamatekstide analüüsimiseks, töötlemiseks ja kasutamiseks. Magistrikursus lõppeb magistriprojektiga, mis koosneb iseseisvast lavastuslikust tööst (lavastusest või filmist) ja loomeprotsessi analüüsivast kirjalikust tööst.
Programm sobib nii teatri- või filmilavastamisega tegelenud inimestele kui ka varasema lavastamiskogemuseta loovisikutele, kes tahavad hakata lavastama.
Õppekava on koostanud lavastaja ja õppejõud Mart Koldits. Õppetööd viivad läbi erinevad teatrilavastajad, dramaturgid ja näitlejad nii Eestist kui ka välismaalt.
2024/2025. õppeaastal teatrikunsti ja teatripedagoogika magistriõppesse vastuvõttu ei toimu.
Kaasaegne etenduskunst
Kaasaegse etenduskunsti rahvusvaheline magistriõppekava (MA in Contemporary Physical Performance Making – CPPM) kasvas välja arusaamast, et kõige jõudsam kunstiline areng järgneb kohtumistele inspireerivate loovisikutega. Õppekaval õppides saate osa kõige põnevamatest loomingulistest praktikatest ja protsessidest, mis parasjagu etenduskunstide valdkonda ümber defineerivad.
CPPM-i üliõpilasena töötate uuenduslike, kaasakiskuvate ja rahvusvaheliselt tunnustatud lavastajate, koreograafide, kunstnike ja truppidega, kes on kaasaegse etenduskunsti välja oluliselt mõjutanud ja jätkavad kaalukate tööde loomist. Teil palutakse töötada samasuguse pühendumuse ja professionaalsusega, mida need kunstnikud oma loomingulises keskkonnas tavaliselt eeldavad. Nad kõik on loonud oma kunstikeele ja -nägemuse ning ainulaadsed metoodikad. Nad on valmis oma kogemusi teiega jagama.
CPPM õppekava loodi kõige erinevamatele etenduskunstnikele, kes soovivad oma kunstipraktikat arendada või proovile panna. Ülemine vanusepiir puudub ning kogenud esinejad ja artistid on väga oodatud kandideerima. Õpingute ajal moodustavad erineva kultuurilise ja kunstilise taustaga üliõpilased trupi, kus vastastikku teadmisi, tundeid ja mõtteid jagades inspireerute ise ja inspireerite teisi.
Avalduste vastuvõtt kaasaegse etenduskunsti õppekavale algas 1. märtsil 2024.
Avalduste esitamise tähtaeg on 1. juuli 2024.
Vastuvõtukatsed augustist oktoobrini Eestis ja mujal.
Õppetöö algab veebruaris 2025.
Detailsem info kaasaegse etenduskunsti õppekava ja sisseastumise kohta kaasaegse etenduskunsti kodulehel (inglise keeles).
CPPM rõhutab, et „etenduskunsti“ mõiste on avar ja mitmetahuline, seega pakutakse võimalusi katsetada erinevates laadides: postdramaatiline teater, kohaspetsiifiline ja meelteteater, multimeediaetendus, installatsiooni- ja etenduskunst, kestvuslavastus, poliitiline teater – kui nimetada mõnda. Teid julgustatakse kompromissitult eksperimenteerima ja oma kunstilisi arusaamu ja eelarvamusi proovile panema.
Õppekava läbimise eesmärk ei ole siiski õppida jäljendama olemasolevaid viise ja metoodikaid, vaid juhtida teid lähemale sügavamale arusaamisele sellest, kes te kunstnikuna olete ja milline töölaad teile sobib. Intensiivsed, inspireerivad ja silmiavavad kohtumised aitavad selgineda teie ainulaadsel kunstilisel visioonil.
Hetkel õpib kursusel neliteist tudengit üheteistkümnest riigist. Järgmine vastuvõtt toimub 2024. aasta sügisel ja uus kursus alustab õppetööga 2025. aasta veebruarikuus.
Lisainfo:
EMTA lavakunsti osakond
lavakunst@eamt.ee
6675 800