Laul õnnest

EMTA lavakunsti osakonna ja Vanemuise teatri koostöölavastus “Laul õnnest”. Oskar Lutsu draama on lavastanud 2020. aasta kevadel lavakunstikooli lõpetanud Elise Metsanurk, laval on samuti XXIX lennu vilistlased koos Vanemuise teatri näitlejatega. Lavastus esietendus nüüdseks diplomeeritud näitlejate ja lavastajate viimase õpingukevade hakul ning oli neile üheks diplomitööks.

Autor Oskar Luts
Lavastaja Elise Metsanurk (lavakunstikooli XXIX lend, Tartu Uus Teater)
Juhendaja Merle Karusoo
Lavastusdramaturg Priit Põldma (Eesti Noorsooteater)
Kunstnik Kaspar Jancis
Helikujundaja Martin Kork (lavakunstikooli XXIX lend, Tartu Uus Teater)
Valguskujundaja Tõnu Eimra

Osades lavakunstikooli XXIX lennu nüüdsed vilistlased Ekke Märten HeklesMaarja Johanna MägiKristiin RäägelKen Rüütel ja Martin Kork ning Vanemuise teatri näitlejad Külliki Saldre ja Marika Barabanštšikova.

Kursuse juhendajad olid Anu Lamp ja Elmo Nüganen.

Esietendus 8. veebruaril 2020 Sadamateatris.

Etendus on ühes vaatuses ja kestab 1 tunni ja 45 minutit.

 

“Laul õnnest” on Oskar Lutsu 1913. aastal kirjutatud ja 1915. aastal esmakordselt Vanemuises lavale toodud draama, mis ligemale sajaks aastaks on vajunud unustuse hõlma. Realistlike jutustuste ja naljamängudega debüteerinud Luts otsis selles näitemängus teistsugust poeetikat, põimides külarealismi toonase uusromantismi mõjudega.

Üks tahab linna, teine tahab kodurahu, keegi tahab armastust, keegi teine tahab ka armastust, noh, nagu ikka kombeks, ja õnne, kui oleks, palun, võimalik, kohe ja palju, kui see liiga palju tüli ei tee.

Võib-olla on orelit lihtsam ehitada kui õnne.

MARIA: Istutab Hannes ikka veel lillesid ja rohtusid nagu enne?

LEENA: Alati! Tal on nüüd nii palju kõiksugu töid käsil, et – siin ta hööveldab, siin teeb sepist, siin joonistab … Mina ei tea, mis teda loomakest taga ajab, et ta kusagil ei püsi, aga üks alatine toimetus on tal. Kõige imelikum on lilledega. Neid istutab ta igale poole, kuhu vähegi saab.

MARIA: Noh, kui Miili juba siin on, küll ta siis jätab kõik muu kõrvale ja –

LEENA: Saab näha, mis ta siis teeb.

(Oskar Luts, “Laul õnnest”)

Kajastused:

Lavastuse valmimisele aitab kaasa Euroopa Regionaalarengu Fond (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ASTRA projekt EMTASTRA).