Sel kevadel lõpetas lavakunstikooli Anne Türnpu ja Mart Kolditsa juhendatav 28. lend, kelle viimaseks ühiseks ülesastumiseks oli lavastus “12 VIHAST”.

Tegemist on Reginald Rose’i tuntud näidendil “12 vihast meest” (Twelve Angry Men) põhineva lavatööga, mille lavastab Mart Koldits, dramaturg on Jim Ashilevi ja tõlkija Anu Lamp. Lavastuses mängivad kõik 28. lennu näitlejatudengid.

“12 VIHAST” on pingeline lugu vandekohtunikest, kes ühte ruumi suletuna on kohustatud jõudma üksmeelsele otsusele, kas mõrvas süüdistatav on süüdi või mitte. Kuid erineva ühiskondliku ja kultuuritaustaga kohtunike ühisele nõule jõudmine pole mõistagi lihtne.

“12 vihast meest” on kirjanik Reginald Rose’i tuntuim teos, mis kandideeris parima filmi ja parima filmistsenaariumi Oscarile. Tekst pälvis parima stsenaariumiga filmi kategoorias Edgar Allan Poe auhinna ning 1957. aasta Berliini filmifestivalil Kuldse Karu auhinna. Hiljem on näidendit mängitud korduvalt teatrilaval, näiteks 1996. aastal lavastas selle Londonis Harold Pinter.

Lavastaja Mart Koldits rõhutab, et Rose’i näidend sobib hästi praegusesse muutuvasse maailma: “See näidend aitab endale meelde tuletada, kui savijalgadel on kõik meie otsused ja arvamused siin maailmas. Selleks peab kuradi palju enda sisimas tööd tegema, et üldse jõuda mingi kaine otsuseni. Elu näitab, et me kõik oleme oma mineviku vangid ja iga meie sõna varjutavad nii meie endi kui ka kuulajate minevikuvarjud.”

Etendused: 18., 21. ja 22. mail 2018 kell 18 Paide Muusika- ja Teatrimajas, 26., 28., 29., 30. ja 31. mail kell 19 Tartu Uues Teatris.

Lavastuse valmimist toetab Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia projekt EMTASTRA).