Foto: Ingrid Hübscher

Robert Marchand, enam kui 25-aastase kogemusega auhinnatud Austraalia filmirežissöör ja õppejõud, viis 30. septembrist kuni 7. oktoobrini lavakunstikooli XXIX lennu tudengitega läbi tegelaskuju-kesksele improvisatsiooniprotsessile (Character Based Improvisation Process – CBI) keskenduva intensiivse töötoa, mis põhineb “elatud reaalsusel”.

CBI uurib tegelaskuju emotsionaalset ja psühholoogilist seisundit läbi mitmete olukordade. Selle protsessi looja ning tuntuim kasutaja on briti režissöör Mike Leigh (“Naked”, “Happy Go Lucky”, “Secrets and Lies”). CBI aitab luua detailseid, kompleksseid ja ehedaid tegelaskujusid. Meetodit saab edukalt kasutada üksikisiku- ja grupistseenides, töötamisel valmis stsenaariumitega ning ka improviseeritud draamas.

Robert Marchand on pälvinud arvukaid auhindu, sh neli Austraalia Filmiinstituudi auhinda. 1993. aastal alustas ta CBI protsessi õpetamist Austraalia Riiklikus Filmi- ja Televisiooniakadeemias. Ta on juhendanud enam kui 100 CBI töötuba näitlejatele, režissööridele ja autoritele Austraalias, Uus-Meremaal, Vietnamis ja Euroopas.

Robert Marchand võttis töötoa lavakunstikooli tudengitega kokku järgmiselt: “CBI töötuba on iga näitleja jaoks väljakutse ja kuigi lavakunstikooli üliõpilastele korraldatud versioon oli tavapärasest intensiivsem, oli siiski imeline kogeda, kuidas tudengid nende ette asetatud väljakutsega toime tulid. Tulemuseks oli toatäis vahvaid tegelasi, igaüks ainulaadne ja mitmekülgne. Improvisatsioonide käigus tekkinud süžeeliinid nõudsid näitlejatelt vahetuid ning tõepäraseid kohandumisi, pannes neid loodud tegelastena ootamatustele spontaanselt reageerima. Mulle valmistas suurt rõõmu tudengite improviseerimisvabadus – kui leidlikult ning kui erineval moel õnnestus neil luua ning arendada oma tegelasi. Samuti oli imeline kogemus näha näitlejaid avastamas, kui palju neis eneses peidus on!

See omalaadne töötuba, mis oli kantud ebaharilikust protsessist, pakkus mulle sügavaima kogemuse – olin selle lõppedes elevuses ja vaimustuses. Tahan lavakunstikooli tänada osutatud igakülgse abi eest ja niivõrd andekate inimeste kasvatamise eest.”

Lavakunstikool tänab omakorda Robertit tudengeid rõõmustanud töötoa eest ning Ingrid Hübscherit korraldusliku toe eest.