CPPM Manifestal on ellu kutsutud selleks, et Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide magistrandid saaksid pärast kaheaastast intensiivset õppimist maailma tipptegijate käe all astuda rahvusvahelisele areenile ja tutvustada oma loomingut nii Eesti kui ka rahvusvahelisele publikule, kuraatoritele ja produtsentidele. Sel kevadel toimub festival juba teist korda, tuues publiku ette EMTA kaasaegsete etenduskunstide (inglise keeles CPPM ehk Contemporary Physical Performance Making) magistrantide lõputööd.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide juhtiv professor Jüri Nael avab festivali tausta: “CPPM Manifestal vältab kolm kuud – märtsi keskpaigast juuni keskpaigani. Lisaks 60 etendusele toimuvad erinevad töötoad, loengud, audiorännakud, etenduskunstide teemalised vestlused ja arutelud. Igale esietendusele järgneb vestlus töö autoriga, et paremini mõista lavastuse taga peituvaid protsesse, tagamaid ja inspiratsiooniallikaid. Kõik need üritused loovad tiheda ja põneva festivaliõhustiku, mis Eesti etenduskunstide maastikku oluliselt rikastab.”

Festivali programm on rahvusvaheline ja esitleb 14 noore etenduskunstniku loomingut, kes tulevad 11 riigist: Jennifer Bagg (Austraalia), DongBin Lee (Lõuna-Korea), Rebecca McCarthy (Ameerika Ühendriigid), Amy Reade (Inglismaa), Javier Cárcel Hidalgo-Saavedra (Hispaania), Katia Skylar (Soome), Misia Żurek (Poola), Rasmus Jensen (Taani), Sofia Filippou (Kreeka), Kymbali Williams (Ghana/Inglismaa/Eesti), Britt Kõrsmaa, Elo Tuule Järv, Kirte Jõesaar, Kreete Tarmo (kõik Eesti). Kõik projektid valmivad spetsiaalsest festivali jaoks, seega tuleb festivali raames esiettekandele 14 uuslavastust.

Festivali peakorraldaja on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, kuid seda viiakse läbi paljude koostööpartneritega, kelle saalides ka etendused toimuvad –  JAIK, Von Krahl, Kanuti Gildi SAAL, Viimsi Artium, Vene teater jt. Lisaks on kavas seniavastamata mängupaigad (Ungru lossi varemed, Kiviõli tuhamäed, Pirita TOP bassein, Tallinna linnaruum ja erinevad pop-up galeriid). Tänavu on CPPM Manifestalil ka väiksemaid allfestivale, nagu näiteks JAIK-is toimuv Von Krahli kureeritud “Järgmine peatus”, mis keskendub indiviidi ja ühiskonna suhetele.

Esimene CPPM Manifestal toimus 2021. aastal, mille raames nägid muuhulgas ilmavalgust Liisa Saaremäeli „Tiny Home Productions Presents: Suurem kui elu“ (koostöös ULM-iga), mis pälvis 2022. aasta teatriauhinna etenduskunstide kategoorias ja Keithy Kuuspu „Läbi kukkumine“ (koostöös STL-iga), mille eest ta pälvis Kristallkingakese auhinna ja nominatsiooni parima tantsulavastuse kategoorias. Paolo Panizza jõudis oma lavastusega „Por Toi“ Veneetsia 2022. aasta teatribiennaalil noorte lavastajate kategoorias finaali. Iveta Pole CPPM Manifestali raames esietendunud lavastusest “Bee Matter” kasvas välja lavastus “Malleus Maleficarum. Jaunais līgums”, mis pälvis käesoleval aastal Läti teatriauhindade jagamisel parima lavastuse preemia.

Festival toimub 12. märtsist 17. juunini 2024. Programm täieneb jooksvalt!

Lisainfo: www.manifestal.ee
Piletid on müügil Piletikeskuses.