Maailmakuulus Prantsuse skulptor, maali- ja etenduskunstnik Olivier de Sagazan annab novembri keskel kaks etendust Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses. Sagazan külastab Eestit esmakordselt, kuid siinsele publikule on ta tuntud dokumentaalfilmist Samsara. Tema tuntumat lavastust „Transfiguration“, mida ta ka Tallinnas etendab, on esitatud maailma tippfestivalidel enam kui 300 korda 25 riigis. Sagazan viibib Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kutsel, kus ta nädala jooksul viib läbi töötoa kaasaegsete etenduskunstide magistriõppe (CPPM) tudengitele.

Olivier de Sagazani kirest mateeriale elu sisse puhuda tuleneb idee katta oma keha saviga, et jälgida tekkivat „objekti“. Tema looming on ühtaegu nii õuduskunst kui ka rituaal, mis vaimustub hõimukunstist ja šamanismist ning tulemuseks võib olla nii performance, maal kui ka skulptuur. Lavastustes on tunda tema Aafrika juurte mõju: ta on pärit Kongost, kuid elanud ja töötanud pikka aega Prantsusmaal. Sagazan on teinud koostööd kunstnikega erinevatest valdkondadest: Wim Vandekeybus (tants), David Wahl (teater), FKA Twigs (muusika), Ron Frick ja Qiu Yang (film), Gareth Pugh ja Nick Knight (moekunst).

Lavastuses „Transfiguration“ viib Sagazan publiku hirmuäratavale teekonnale piinatud kunstniku psüühikasse. See on õudusunenägu, Antikristuse savitamine. Laval põlvitades, tulesädemeid õhutades ja suitsu liigutades ning lauldes on ta vaimude väljakutsumiseks valmis veidraks voodoo’ks. Kuid Sagazan muundub ise väljakutsutavateks vaimudeks, üksteisele järgnevateks olenditeks, deemoniteks ja tontideks. Määrides savi oma näole saab skulptorist skulptuur. Ta paneb oma suletud silmadele kaks tühja musta pupilli ja teeb suu punaseks. Kihtide lisamisel suurenevad moonutused, veidrus areneb haripunkti. Sagazan muutub lindudeks ja loomadeks. Ta on sulanud näoga koletis, kaame liialdus, ellu naasev muumia. Sagazan muudab oma identiteedi inimesest loomaks ja loomast erinevateks hübriidolenditeks. Savi ja õlgede abil teisendab ta end abstraktseteks, õõvastavateks tegelasteks, kes torkab endal silmad peast ja rebib siis end tükkideks. Ta läbistab, kustutab ja harutab lahti oma näo kihid, otsides meeletult uut olemust ja vormi.

Lavastuses „Hybridation“ panevad kaks inimest endale savi pähe, matavad end materjali sisse, juurivad välja oma identiteedi ja muutuvad elavateks teosteks, mis muteerub koos teise kehaga ja loob dialoogi, ühtesulamist, rivaalitsemist ja armastust. Kumbki omakorda kõigub nukunäitleja ja nuku vahel, teades, et küsimus identiteedist rajaneb seosel Teisega. Aga kui materjal nad pimestab, on nad sunnitud vaatama sissepoole, oma Mina sügavustesse. Põnevas, ekspressiivses, totaalses etenduses nihutavad nad laval identiteete teisenedes inimesest loomaks ja loomast erinevateks hübriidolenditeks. Meeletu ja pidurdamatu otsingu käigus läbistavad, kustutavad ja avavad nad oma näo kihid. Maalimine ja skulptuur muutuvad tantsu ja transi vahel asuvaks rituaali vormiks, kus improvisatsioon on maatriks.

Sagazani etendused „Hybridation“ ja „Transfiguration“ toimuvad 12. ja 13. novembril Vaba Lava teatrikeskuses Tallinnas. Piletid on müügil Piletilevis. 18. novembril toimub Müriaadfesti raames Tallinna Kunstihoones ka Sagazani õpitoa avatud tund.

Tallinna etenduste treileri leiab siit.