Anu Lamp. Foto: Ülo Josing / ERR

Kolmel nädalavahetusel alates 16. oktoobrist kõlab Vikerraadios ja Klassikaraadios Ööülikooli värske kolmeosaline loengusari “Stanislavski – suur tundmatu”, kus Stanislavskist kõneleb näitleja, tõlkija ja EMTA lavakunsti osakonna professor Anu Lamp.

Konstantin Stanislavski nägemus näitlejatööst ja teatrikunstist on saavutanud ülemaailmse mõju. Samas pole tänaseni ühtegi lõplikku versiooni tema kuulsast “süsteemist”. See on omakorda tekitanud legende ja karikatuure Stanislavski teatrist.

Loengusari avab hiljuti avaldatud arhiivimaterjalide ja eluloo põhjal Stanislavski teatritee alates 19. sajandi lõpu vene kaupmeeste perekonnast lõpetades 20. sajandi stalinistliku Nõukogude Venemaa hirmuõhustikuga. Loengutes kõlavad ka katkendid seni eesti keeles avaldamata Stanislavski kirjavahetustest. Ööülikooli lektor on Anu Lamp, saadete toimetaja Joonas Hellerma ja helirežissöör Külli Tüli.

Loengusari jõuab kuulajateni kolmel järjestikusel nädalavahetusel: Vikerraadios laupäeviti kell 22.10 ja Klassikaraadios pühapäeviti kell 22.05. Loenguid saab järelkuulata veebikanalist Jupiter.

 

I osa: Isepäine kaupmees – eetris 16.10 ja 17.10

Ööülikooli kolmeosaline loengusari Konstantin Stanislavski teatriteest algab tema kaupmeheperekonnast ja poisipõlve läbielamistest. Kuidas tekib maailma muutev teatripisik keset ketrusvabrikuid ja nendega seotud äriplaane?

II osa: Süsteemi sõnastamine – eetris 23.10 ja 24.10

Stanislavski saatuslik kohtumine Nemirovitš-Dantšenkoga viib Moskva Kunstiteatri loomiseni. Pärast paljusid edukaid teatritöid tabab Stanislavskit kriis, mis sunnib otsima võimalust sõnastada näitlejatöö alused. Miks see Stanislavskil kunagi lõpuni ei õnnestunud?

III osa: Uues maailmas – eetris 30.10 ja 31.10

Stanislavski ja tema teatritrupi reis Ameerika Ühendriikidesse muudab maailma ja selle mõju kestab tänaseni. Tänu ameeriklaste pealekäimisele kirjutab Stanislavski oma kuulsa raamatu “Minu elu kunstis”. Millist mängu peab ta aga mängima pärast naasmist Nõukogude Venemaale?

 

Allikas: ERRi kultuuriportaal