CPPM MANIFESTAL. Iveta Pole: MESILASE ASI

17.06.2021 kell 20:00
Voogedastus

Sünnib mesilasema.
Mesilasema läheb päikese kätte.
Lendan nii kaugele kui võimalik päikese poole, kuhu kuulun…

Reaalsuse jagamatus viitab igavesti avarduvale elu ringkäigule. Aktiivne elu manifestatsioon, meie eksistents, on tähenduslikum kui voolude, süsteemide ja võrgustike inimmaastik. Segameedia-lavastus tegeleb selle keeruka reaalsusega mesilaste metafoori kaudu. Metafoor avaldub lavastuses läbi kolme tüübi: mesilasema, isasmesilane ja töömesilane.

Mesilasemaks saamine on õnneasi. Ta valitakse vastsete arengu algjärgus ja toidetakse mesilasema toitepiimaga. Mesilasema lahkub tarust üks kord elus – paarumislennuks. Ta on paljunemiskeskus ja matriarhaalse taru ema. Mesilasemata tarus muutub elu kaootiliseks.

Isasmesilastel on elus ainult üks eesmärk: mesilasemaga paarumine ja geneetilise materjali edasiandmine. Igal päikesepaistelisel pärastlõunal lendab ta tarust välja tegevust otsima. Salapäraseks jäänud viisil leiab ta tee mesilaste paaritumiskohta ja lendab selle õhus asuva külgelöömispaiga kohal, oodates noore mesilasema ilmumist.

Need kaks on teineteisele loodud. Lillede väikeste sõprade eskortteenus koidust ehani: töömesilased toituvad just nendest taimeosadest, mis on armastusest täielikult läbi imbunud. Mesilased loobuvad individuaalsest armastusest, et pakkuda armastust kogu mesitarus. Naissoost töömesilased seisavad mesilaspere kasvu ja püsimise eest.

Lavastaja IVETA POLE (LAT)
Videokunstnik KATARINA NEIBURGA (LAT)
Helilooja ANNA KIRSE (LAT)
Helikujundaja ANDRO MANZONI (CRO)
Etendajad KEITHY KUUSPU (EST), LEA SEKULIC (CRO), SEOHWON JI (KOR), JOHHAN ROSENBERG (EST)

Aitäh: Giacomo Veronesi, Jüri Nael, Anne Türnpu, Mari Mägi

Iveta Pole (1981) on Läti etenduskunstnik ja näitleja. Pärast näitlemisõpinguid Läti Kultuuriakadeemias alustas ta karjääri Riia Uues Teatris. Kuulumine ühte Läti hinnatuimasse truppi andis suurepärase võimaluse näitlejana arenemiseks. 2005. aastal pälvis Iveta Läti teatriauhinna kui parim uus lavakunstnik. Uue Teatri koosseisus on ta osalenud nii ringreisidel kui ka festivalidel kogu maailmas, mänginud filmides. Väga edukas on olnud koostöö Läti režissööri Juris Poškusega, mis tõi Ivetale kaks riiklikku filmiauhinda, filmide „Monotoonsus“ (2007) ja „Kolka Cool“ (2011) eest parima naisnäitleja kategoorias. Kuigi tema baasharidus ja peamine tegevusvaldkond on olnud näitlemine, on Ivetat alati huvitanud interdistsiplinaarsed kunstilised väljendusvõimalused, mistõttu ta on püüelnud teatri ja kino piiridest välja. Praegu on tema fookuses kunstivaldkondade vahelised hämaralad. Soov rajada omaenda tee kunstnikuna tõi ta kaasaegse etenduskunsti (CPPM) magistriõppesse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, mis on pakkunud sobiva raamistiku analüüsimaks võimalikke (edasisi) kunstilisi väljendusvahendeid ja strateegiaid.

***

Piletid saadaval SIIN.

Tegemist on voogedastusega, mida on võimalik online piletiga vaadata elektron.art vahendusel. Pärast etendust toimub ka vestlus autoriga, mida modereerib Laur Kaunissaare.

Kõikide festivali otseülekannete ja etendusejärgsete vestluste vaatamiseks osta festivali online pass! Voogedastuste ajakava ja täpsema info festivali passi kohta leiad SIIT.

***

CPPM Manifestal on rahvusvaheline festival, mis toob publiku ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegse etenduskunsti magistriprogrammi lõpetajate värske loomingu. Seitsme nädala vältel tuleb esitamisele üle 70 etenduse, sealhulgas 14 uuslavastust, mis toimuvad nii erinevates etenduspaikades kui otseülekannetena veebi vahendusel. Festivali kavast leiab kaheksast eri riigist pärit lavastajate loodud soolo- ja suurvorme, rännak- ja kestvuslavastusi, meelteteatrit, kohaspetsiifilisi ja multimeedia võimalusi proovile panevaid projekte. Mitmekesine programm pakub aktuaalset ja aegumatut ainest: evolutsioon, võim, toksiline armastus, pagulus, mesilaste elukorraldus, inimeseks olemise tähendus, ebaõnnestumise väärtustamine ja pandeemiaga seotud piirangutega kohandumine. Festivali eesmärk on edendada etenduskunsti valdkonda Eestis ja olla noortele etenduskunstnikele teerajajaks rahvusvahelisel areenil.

Festivali toetab Eesti Kultuurkapital. Partnerid: Kanuti Gildi SAAL, Sõltumatu Tantsu Lava, Uue Loomingu Maja, eˉlektron, Eesti Tantsuagentuur, Eesti Kunstiakadeemia. Lisainfo manifestal.ee