CPPM MANIFESTAL. Seren Oroszvary: KEHA, KUS ELADA

12.06.2021 kell 20:00
Voogedastus

Maja on keha

Täna õhtul kutsutakse teid seiklema. Reis viib sissepoole ja väljapoole. Tere tulemast koju!

Nii maja kui ka keha on ruumid, mis mõlemad asustavad ja on asustatud. Milliseid oma kehaosi või elundeid seostaksite majaosadega? Mis oleks, kui teie maja oleks elav keha?

„Ehitised on äärmiselt imelikud. Igal majal on lugu.
Ühiskonnas ellujäämiseks õpetatakse meile, et ehitistel ei ole saladusi.
Kuid loomulikult tuleb tulede kustutamise hetkel
kõikidel tagasi sügav tunne, et hooned elavad.“
Arhitekt Mark Wigley 2012

„Keha, kus elada“ on teekond enda ümberkorraldamiseks isiklikus kehas, arhitektuurses kehas, kogukonna kehas ja keskkonnas. Me veedame oma elu kehas ja majas, paneme asju nendesse ruumidesse ja võtame välja. Praegu on olulisemgi, mis või kes siseneb. Covid-19 on meid hoidnud oma kodudes ja teatrist väljas, pannes proovile meie füüsilise ja kultuurilise kogemuse ning taju. Miks mitte võtta kodu kui teatrit!

„Maja võitles galantselt. Juba tormi
algusest peale olid möllavad tuuled
katuse tööle sundinud, püüdes seda lahti tõmmata,
katki murda, kildudeks rebida, ära imeda.
Kuid see vaid küürutas edasi
ja klammerdus vanade sarikate külge.
Kõik kõikus löögi šoki all,
kuid paindlik maja seisis metsalisega silmitsi.
Kahtlemata hoidis see saare pinnast kindlalt kinni…
Ehkki aknaluugid ja uksed olid solvatud ning korstnas
kõlas suurem sebimine, polnud sellest mingit kasu.
Juba inimeseks muutunu, kellest olin oma kehale
peavarju otsinud, ei alistunud tormile
mitte millegagi…“
Henri Bosco
„Malicroix“ 1946

Tähtis on leida kodu meie kõikuvates kehades, need on meie tõelised majad. Nad on meiega kõikides seiklustes. Kuidas saaksime tajuda ja kogeda oma maja kui oma keha ja keha kui oma maja? Me kõik kogeme keha, me kõik otsime kodu. Kus on sinu oma?

„Ja milline pilt kontsentreeritud olendist meile antud
on selle majaga, mis “klammerdub” oma elaniku külge
ja muutub rakuks kehas, mille seinad on üksteise lähedal.“
Gaston Bachelard
„Ruumipoeetika“ 1994

Lavastaja SEREN OROSZVARY (AUS)
Helilooja PELLE SAND (DEN)
Videokunstnik DAG ASPELIN (SWE)
Illustraator MARIA ABRAHAMSSON (SWE)
Valgus- ja helitehnik ALEKSANDR MIRSON (EST)
Lavastuskunstnikud LIISAMARI VIIK ja MARTO MÄGI (EST)
Dramaturg SAMUEL SKOOG (UK)
Helilooja MIRJA MATTINEN (FIN)
Etendajad RAGNAR UUSTAL (EST), LEA SEKULIC (CRO), SEOHWON JI (KOR) LIISBETH KALA (EST), DONGBIN LEE (KOR), SAMUEL SKOOG (UK), MIRJA MATTINEN (FIN)

Aitäh: Ana Sanchez-Colberg, Giacomo Veronesi, Jüri Nael, John Vomero and PESACO.NET

Seren Oroszvary (1994) on näitleja, kirjanik ja teatritegija, kes kasvas üles Austraalias Melbourne’is. Pärast loovkirjutamise bakalaureusekraadi omandamist kolis Seren Euroopasse, et rahuldada oma uudishimu Euroopa filmi- ja teatripraktikate vastu ning uurida oma Ungari ja Iiri juuri. Ta õppis filmi- ja teatrikoolis Taanis ning on elanud ja töötanud Melbourne’is, Londonis, Edinburghis, Kopenhaagenis, Malmös ja Tallinnas. Seren kasutab lavastusi luues erinevaid väljendusvahendeid ja laenab neid muuhulgas filmikunstist, arhitektuurist ja ilukirjandusest. Tema looming püüab pakkuda usalduslikke lähedasi publikukogemusi igapäevastes, teatri mõistes ebatraditsioonilistes ruumides, mis korraldavad ümber suhteid – publikuliikmete vahel, publiku ja etendajate vahel, etendajate endi vahel ning inimeste ja ruumi vahel. Seren püüab avastada viise, mis – arvestades meie praegust sotsiaalset, urbanistlikku ja ökoloogilist olukorda – nihutavad meie arusaamist nendest sageli tähelepanuta jäetud igapäevastest (avalikest ja isiklikest) ruumidest.

***

Piletid on saadaval SIIN.

Tegemist on voogedastusega, mida on võimalik online piletiga vaadata elektron.art vahendusel. Pärast etendust toimub ka vestlus autoriga, mida modereerib Anneli Saro.

Kõikide festivali otseülekannete ja etendusejärgsete vestluste vaatamiseks osta festivali online pass! Voogedastuste ajakava ja täpsema info festivali passi kohta leiad SIIT.

***

CPPM Manifestal on rahvusvaheline festival, mis toob publiku ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegse etenduskunsti magistriprogrammi lõpetajate värske loomingu. Seitsme nädala vältel tuleb esitamisele üle 70 etenduse, sealhulgas 14 uuslavastust, mis toimuvad nii erinevates etenduspaikades kui otseülekannetena veebi vahendusel. Festivali kavast leiab kaheksast eri riigist pärit lavastajate loodud soolo- ja suurvorme, rännak- ja kestvuslavastusi, meelteteatrit, kohaspetsiifilisi ja multimeedia võimalusi proovile panevaid projekte. Mitmekesine programm pakub aktuaalset ja aegumatut ainest: evolutsioon, võim, toksiline armastus, pagulus, mesilaste elukorraldus, inimeseks olemise tähendus, ebaõnnestumise väärtustamine ja pandeemiaga seotud piirangutega kohandumine. Festivali eesmärk on edendada etenduskunsti valdkonda Eestis ja olla noortele etenduskunstnikele teerajajaks rahvusvahelisel areenil.

Festivali toetab Eesti Kultuurkapital. Partnerid: Kanuti Gildi SAAL, Sõltumatu Tantsu Lava, Uue Loomingu Maja, eˉlektron, Eesti Tantsuagentuur, Eesti Kunstiakadeemia. Lisainfo manifestal.ee