Lavastatud lugemine: “Tants aurukatla ümber”

22.11.2021 kell 19:00
Eesti Draamateatri suur saal

Tants aurukatla ümber

Autorid Mats Traat ja Voldemar Panso

Lavastajad → Anu Lamp (Tallinna Linnateater) ja Mehis Pihla
Kunstnik → Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)
Valguskujundaja → Priidu Adlas
Helikujundaja → Robert Jürjendal
Videokujundaja → Tauno Makke
Liikumisjuht → Ingmar Jõela

Loevad → Kaie Mihkelson, Rein Oja, Martin Veinmann, Markus Luik, Raimo Pass, Tiit Sukk, Jüri Tiidus, Guido Kangur, Laine Mägi, Märten Metsaviir, Kersti Kreismann, Maria Klenskaja, Ülle Kaljuste, Christopher Rajaveer, Karmo Nigula, Kersti Heinloo Eesti Draamateatrist; Anu Lamp, Indrek Ojari, Tõnn Lamp, Elisabet Reinsalu Tallinna Linnateatrist; Jaak Prints EMTA lavakunstikoolist ning EMTA lavakunstikooli 31. lennu üliõpilased Markus Andreas Auling, Karl Birnbaum, Richard Ester, Lauren Grinberg, Hanna Brigita Jaanovits, Laurits Martin Muru, Hele-Riin Palumaa, Herman Pihlak, Kristina Preimann, Kristin Prits, Emili Rohumaa, Alice Siil, Juhan Soon, Astra Irene Susi, Rasmus Vendel, Edgar Vunš.

 

Lavastatud lugemisele tuleb Mats Traadi romaani „Tants aurukatla ümber“ dramatiseering, mille autoriks on Voldemar Panso. Teksti põhjal sündinud 1973. aasta lavastus on saanud legendiks oma eredate vormivõtete ja sisemise taotlusega anda rahvale tagasi ametlikus ideoloogias aastakümneid maha salatud rahvuslik ajalugu ja ajalooteadvus. Toonased kultuuritsensorid mõistsid, et näitlejate mängu tsenseerida pole võimalik, nii keelati lavastuse arvustuste avaldamine ja suretati lavastus välja etenduste arvu järjest vähendades.

Draamateatri suures saalis loetakse lavastuse alustekstile lisaks ka tekste ja katkendeid, mis kirjeldavad lavastuse loomislugu ja vastuvõttu. Eesmärk on anda aimu 1973. aastal esietendunud lavastuse stiilist ja atmosfäärist.