Kummardus Valgevenele. Foto: Annemari Parmakson Kummardus Valgevenele. Foto: Annemari Parmakson

Kevadel EMTA lavakunsti osakonna lõpetanud magistrikursus valis oma loomingulise projekti teema, lähtudes viimase aasta jooksul Valgevenes toimunud sündmustest – Valgevene ärkamisest.

Põhjaliku uurimistöö tulemusena valmis lavakava, milles süvenetakse lugude, luule ja sümbolite kaudu valgevene ajalukku ja kultuuri ning mõtestatakse seeläbi praeguseid sündmusi.

Kava esietendus 10. veebruaril 2021 ning on nüüd täispikkuses vaadatav EMTA lavakunsti osakonna veebilehel ja Youtube’is.

Koostajad ja esitajad: Grete Jürgenson, Laura Kalle, Kaija M. Kalvet, Anett Pullerits, Christopher Rajaveer ja Kerli Rannala. Juhendaja: prof Anu Lamp.

Videos kõlavad andmed ja olukorrakirjeldus on 10.02.2021 seisuga.

Lavakava nelja etendusega kogutud piletitulu annetati Valgevenes represseeritute toetuseks.

Valgevenes represseerituid saab toetada solidaarsusfondi BYSOL kaudu siin.
Iga panus aitab neid, kes või kelle pereliikmed on Valgevenes demokraatia eest seismise tõttu jäetud ilma tööst või õppimisvõimalusest, vangistatud või muul moel tagakiusatud.

Valgevene poliitvange saab toetada neile kirjutades:
Siin saab kirjutada kirja, mis prinditakse välja ja saadetakse poliitvangile edasi.
Siin on nimekiri kõigist Valgevene poliitvangidest koos vanglatega, kus nad asuvad.
Soovitused kirjutamiseks leiab siit.

Lavakava tutvustus:

Valgevene kirjaniku ja nobelisti Svetlana Aleksijevitši raamatus „Tšernobõli palve” iseloomustab üks intervjueeritav valgevenelasi: „Oleme fatalistid. Me ei võta midagi ette, sest usume, et kõik läheb nii, nagu läheb. Usume saatust. Ajalugu on meil juba säärane… Iga põlvkond on pidanud sõja üle elama… Ikka ja jälle veri… Miks peaksimegi teistsugused olema? Meie oleme fatalistid…”

Nüüd aga ei ole valgevenelased, kes nimetavad end soorahvaks, tõmbunud tagasi soodesse ja rabadesse nagu varem kogu oma ajaloo vältel kriiside korral, vaid otsustanud midagi ette võtta. Leidsime, et meie saame valgevenelasi toetada ennast harides, süvenedes Valgevene ajalukku ja kultuuri. Kutsume teid osa saama.

Etendused toimusid 10. veebruaril 2021 kl 18.00 ja kl 20.30 Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box’is, 17. juunil 2021 kell 19.00 Tartus Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis ning 18. juunil 2021 kell 19.00 Tallinnas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box’is.

 

Kajastusi: