Kratt. Foto: Siim Vahur / Tallinna Linnateater Kratt. Foto: Siim Vahur / Tallinna Linnateater

Kuni 31. märtsini 2022 saab SAISis esitada avaldusi lavakunsti bakalaureuseõppe näitleja õppesuunale kandideerimiseks. Ootame laia silmaringi, erisuguse tausta ja emakeelega ning loova mõtlemisega sisseastujaid üle Eesti!

Kursusel õpivad koos lavastaja, dramaturgi ja näitleja õppesuundade üliõpilased. Tulevase 32. lennu kursusejuhendaja on lavakunsti osakonna peakoordinaator Mart Koldits, juhtivate õppejõududena suunavad kursust ka Tiina Tauraite, Siret Campbell ja Tiit Ojasoo.

Mart Kolditsa ja Anne Türnpu juhendamisel lõpetas 2018. aastal lavakunsti osakonna 28. lend, Tiit Ojasoo oli 2014. aastal lõpetanud 26. lennu kursusejuhendaja.

Vastuvõetava uue kursuse õpet tutvustati infotunnil Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias:

“Meie õppevorm, kus lavastajate, näitlejate ja dramaturgide õpe on väga põimitud, on maailmas üsna unikaalne. Lavastaja- ja dramaturgiüliõpilased läbivad ka näitlejaõppe põhikursuse, samuti on lavastaja- ja dramaturgiõpe omavahel väga seotud, sest vajalikud baasteadmised on neil erialadel ühised,” ütles kursusejuhendaja Mart Koldits.

“Meie lend saab olema eriline selles mõttes, et näitlejad, lavastajad ja dramaturgid õpivad, kuidas teineteisega koos töötada ja mida teineteiselt oodata. Dramaturgiõpe tuleb jõulisemalt sisse kui varem ja oluline on, et kursusel õpivad ka lavastajad, kes oskavad koos dramaturgiga töötada: teavad, mida oodata lavastusdramaturgilt ja mis rolli ta saab prooviprotsessis mängida. Samuti, et näitlejad saavad aru, kuidas näitekirjanikuga töötada. Kõik need suhted ja arusaamad teineteise töö spetsiifikast saavad areneda juba kooli jooksul ja see lisab olulise kvaliteedile sellele, millised teatripraktikud meie kursuselt tulevad,” kommenteeris Siret Campbell.

“Näitlejal, kes nelja ja poole aasta pärast sellest koolist välja tuleb, on tööriistakohver vahenditega, mida ta oskab kasutada ning millest ta teab, kuidas need tema puhul töötavad. Tal on kindel teadmine sellest, kuidas ta oma hääle ja kehaga ümber käib ja kuidas näidelda, kasutades mitmesuguseid meetodeid. Võib-olla on ta selleks hetkeks ka aru saanud, mis neist tema peal kõige paremini toimib. Aga ta teab hästi ka seda, mida tahab veel õppida,” sõnas Tiina Tauraite. Samuti peab ta tähtsaks, et kooli lõpetav näitleja teaks, kuidas ja kellena ta tööturule siseneb ja kuidas ennast müüa.

“Ideaalis koosneb üks lavakunstikooli lend väga eripalgelistest inimestest. Mida suurem erinevus seal on, seda rõõmsam ja uhkem võib olla,” ütles Tiit Ojasoo. Tema sõnul on oluline, et kursus oleks üks ansambel, kes suudab üksteist toetada, respekteerida ja aidata. “Ideaalvaade võiks olla, et need inimesed suudavad koos töötada ja üksteist innustada ja vaimustada,” lausus ta.

 

Avaldusi näitleja õppesuunale kandideerimiseks saab esitada kuni 31. märtsini.

Lavastaja ja dramaturgi õppesuundadele lõppes avalduste esitamine 10. jaanuaril, I vastuvõtuvooru tulemused ja II vooru ülesanded teatakse kandidaatidele individuaalselt hiljemalt 20. veebruariks.

Vastuvõtt näitleja õppesuunale toimub üle aasta, lavastaja ja dramaturgi õppesuundadele iga nelja aasta tagant.

Mart Koldits, Tiina Tauraite, Siret Campbell, Tiit Ojasoo. Foto: Joonas Kreuz Mart Koldits, Tiina Tauraite, Siret Campbell, Tiit Ojasoo. Foto: Joonas Kreuz