CPPM AVATUD TUND: La Pocha Nostra ***VÄLJA MÜÜDUD***

07.10.2022 kell 19:00
Black box

Kaasegsete etenduskunstide magistriõpe (CPPM) asetab õppeprotsessi keskmesse praktilise õppe maailma tipptegijatega. Üliõpilased töötavad põnevate lavastajate, koreograafide, etenduskunstnike ja truppidega kogu maailmast, et edendada aktiivse koostöö ja -loome abil oma loomepraktikaid. Meile on väga oluline, et kõik need ägedad tudengid, kes CPPMi õppekaval õpivad ja need maailma tipptegijad, kes Eestisse neid õpetama tulevad, ei jääks vaid akadeemia nelja seina vahele. CPPM Avatud Tund on ürituste seeria, kus kõigil huvilistel on võimalik heita pilk muidu peidus hoitud proovi- ja loomeprotsessidesse. Iga avatud tunni lõpus toimub ka intervjuu külalisega, et veelgi enam nende loomingu tagamaid avada.

1993. aastal Los Angeleses asutatud La Pocha Nostra (LPN) on Guillermo Gómez-Peña viimane ja kõige pikaajalisem projekt. LPN on transdistsiplinaarne kunstiorganisatsioon ja mittetulundusühing, mis pakub tugivõrgustikku ja foorumit eri distsipliinidesse, põlvkondadesse, etnilistesse gruppidesse ja soolistesse definitsioonidesse kuuluvatele kunstnikele ja on pühendunud kunsti ja poliitika, loometegevuse ja teooria, kunstniku ja vaataja vaheliste piiride kaotamisele. Üle 25 aasta on LPN intensiivselt tegelenud riigipiire, rassi, sugu ja põlvkondi ületava koostöö kui radikaalse kodanikudiplomaatia propageerimisega ja kutsunud üles looma mässuliste kunstnike efemeerseid kogukondi.
LPNi etendustegevuses segunevad eksperimentaalne esteetika, poliitiline aktivism, spanglish-huumor ja publiku osalemine, et luua totaalne kogemus nii kohalviibivale kui ka online-publikule/lugejale/vaatajale. LPN arendab jätkuvalt kõikvõimalikke piire käsitlevaid multitsentrilisi narratiive ja suuremahulisi etenduskunstiprojekte, mida kriitikud on määratlenud kui „chicano küberpunk-performance” ja „etno-tehnokunst”. Aja jooksul on keskmesse nihkunud eelkõige kultuurilised piirid, väidetav peavool on tõrjutud äärealadele ja seda koheldakse kui eksootilist ja võõrast ning publik ja lugejad asetatakse „välismaalaste” või „vähemuste” positsiooni.

Guillermo Gómez-Peña on etenduskunstnik, kirjanik, aktivist, radikaalne pedagoog ja trupi La Pocha Nostra kunstiline juht. Ta sündis Mexico Citys, kolis 1978. aastal Ameerika Ühendriikidesse ja alates 1995. aastast on tema kolm kodu olnud San Francisco, Mexico City ja teel olek. Tema tegevus etenduskunstniku ja autorina (21 raamatut) on aidanud kaasa aruteludele kultuurilise, põlvkondliku ja soolise mitmekesisuse teemal, samuti põhja-lõuna suhete üle kui ka piirikultuuri üle laiemalt. Gómez-Peña loometöid on esitletud enam kui tuhandes paigas kogu Ameerika mandril, Euroopas ja Venemaal, Lõuna-Aafrikas ja Austraalias. Gómez-Peña on mitmete fondide stipendiaat, American Book Award laureaat; USA, Mehhiko ja Euroopa ajalehtede ja ajakirjade regulaarne kaastööline ning ajakirja The Drama Review kaastoimetaja. Samuti on Gómez-Peña Londonis asuva Live Art Development Agency patroon ja Hemispheric Performance and Politics Institute’i vanemteadur.

Balitronica Gómez on etenduskunstnik, küborg-feministist poeet, radikaalne pedagoog, meediajuht, rituaalne okultist, pärilik nõid, Caboti traditsiooni kuuluv preestrinna ja La Pocha Nostra tuumikliige. Ta sündis ja kasvas San Diego/Tijuana piiril perekonnas, mis juba põlvkondi tegeles okultisimiga. Balitronica hariduslik taust on klassikaline teater ja viktoriaanlik kirjandus ning tal on kirjandusalane magistrikraad Northeastern University Millsi kolledžist. Tema etenduskunstialane tegevus on suuresti mõjutatud perioodist, kui ta elas Pariisis dominiiklaste nunnaordu kloostris. Pärast liitumist La Pocha Nostraga sai temast täiskohaga etenduskunstnik, kes uurib rituaalset psühhomaagiat, transtsendentsuse okultseid meetodeid ja inimkeha kui kanalit. Ta on alates 2013. aastast Gómez-Peñaga rahvusvaheliselt tuuritanud ja elab praegu nii San Franciscos, Mexico Citys kui ka San Diego/Tijuana piiril. Tema viimaste projektide info on siin.

Saul Garcia Lopez ehk La Saula on rahvusvaheliste projektide kaaslavastaja, pedagoog ja Pocha kirjatark. La Saula on postnatsionaalne etenduskunstnik, teadlane, aktivist ja lavastaja. Ta on radikaalsete erinevustega kogukondade pedagoogiline DJ, soolise ja etnilise paindlikkuse tagurpidine tööotsija ja kolmanda maailma küborg-kitš. Kontseptuaalse löömamehena viib ta läbi psühhomaagilisi rituaale, harrastab sotsiaalset eksortsismi ja metodoloogilist kolonialismivastast kannibalismi. Ta on õppinud tantsimist ja näitlemist ning tal on kõrgharidus nii psühholoogias, lavastamises kui ka draama ja filmikunsti alal. La Pocha Nostraga on ta tuuritanud kogu maailmas ja kirjutanud koos Gómez-Peñaga pedagoogilise raamatu „La Pocha Nostra: Käsiraamat mässulisele kunstnikule postdemokraatlikus ühiskonnas” (Routledge, 2020). Praegu on Saul Garcia Lopez Norra Teatriakadeemia külalisprofessor, koordineerib mitmeid Pocha Nostra rahvusvahelisi projekte ning lööb kaasa erinevates Euroopa ja Mehhiko rühmaprojektides.